Ob drugih vprašanjih človekovih pravic v času širjenja bolezni covida-19 v Sloveniji (kliknite) smo v slovenski Amnesty opozarjali tudi na grožnje pravici do protesta, ki se uresničuje skozi ustavno zajamčeni pravici do svobode izražanja in svobode zbiranja. Obe ti pravici sta zaščiteni tudi z mednarodnim pravom človekovih pravic.
Želite izvedeti več o pravici do protesta? Opravite brezplačni spletni tečaj (v slovenščini) in si pridobite certifikat Akademije Amnesty. Kliknite za tečaj.

Na kaj smo opozorili ali pozvali k ukrepanju: z vidika pravice do protesta?
- Od Jenulla zahtevati plačilo stroškov policijskega varovanja je kršitev pravice do svobode zbiranja – 16. marec 2022 (kliknite za več)
- Nujna parlamentarna preiskava glede ukrepanja policije na protestih – 6. oktober 2021 (kliknite za več)
- Ustavno sodišče potrdilo pomen mirnega zbiranja, žal številni ostajajo brez možnosti povračila glob – 20. julij 2021 (kliknite za več)
- Posnetek okrogle mize Policijski postopki v času epidemije – 21. maj 2021 (kliknite za več)
- Ustavno sodišče je začasno zadržalo prepoved protestov – 16. aprila 2021 (kliknite za več)
Od januarja 2021 Amnesty International Slovenije kot ena od soustanoviteljic deluje v okviru Pravne mreže za varstvo demokracije, na katere spletnem mestu najdete naše skupne odzive s tega področja. V okviru mreže izvajamo tudi monitoring protestov.
- Delovati je začela Pravna mreža za varstvo demokracije; Amnesty ena od njenih ustanoviteljic – 21. januar 2021 (kliknite za več)
- Kako (ne) naslavljati pandemije s policijo (globalno poročilo) – 17. december 2020 (kliknite za več)
- Vprašanja in odgovori glede pravice do protesta – 17. december 2020 (kliknite za več)
- DZ naj ne sprejme nesorazmernih glob za kršenje omejitev – 24. november 2020 (kliknite za več)
- Odziv na petkove proteste: Covid-19 vladi ne daje prostih rok, da »potepta« mednarodne standarde – 12. oktober 2020 (kliknite za več)
- Policija mora zaščiti prvotno zbiranje (protest) pred nezakonitim poseganjem protiprotestnikov – 03. julij (kliknite za več)
- V Sloveniji ogrožena svoboda mirnega zbiranja – 24. junij (kliknite za več)
- Navedbe o prekoračitvi policijskih pooblastil je treba preiskati – 16. junij (kliknite za več)
- Pomen svobode izražanja in zbiranja z namenom protesta – 1. junij (prispevek na seji Odbora DZ za notranjo politiko – kliknite za besedilo).
- Ljudi, ki so jih na protestih popisali zaradi vsebine njihovih plakatov in/ali jim te zasegli, smo prosili, da se nam oglasijo – 30. maj (preko FB in Twitterja).
- Članek v članski reviji Akcija glede koronavirusa – maj 2020 (kliknite za pdf revije, strani 6 do 9).
- Vlada mora zagotoviti pravico do javnega zbiranja z namenom protesta – ob ustreznih varnostnih ukrepih – 14. maj (kliknite); tukaj kliknite za e-glasilo na to temo.
- Evropa: Izpostavljamo prioritete človekovih pravic v odzivanju držav na covid-19 – 2. april (kliknite).
- Pismo vladi glede ukrepanja v boju s pandemijo covida-19 – 2. april 2020 (kliknite).
- Odziv glede predlaganega protikoronskega zakona – 31. marec (kliknite).