Odziv na petkove proteste: Covid-19 vladi ne daje prostih rok, da »potepta« mednarodne standarde

V Amnesty International Slovenije smo globoko zaskrbljeni nad navedbami o prekomerni rabi policijskih pooblastil na petkovih protestih in pozivamo pristojne, da ravnanje v najkrajšem možnem času preiščejo, razjasnijo, sprejmejo ustrezne ukrepe in o njih obvestijo javnost. 

Prav tako pozivamo vse oškodovane, da v roku, najbolje pa čim prej, sprožijo postopek pritožbe pri notranjem ministrstvu (več).  Pri tem je zelo pomembno, da poskrbijo za čim več dokazov glede zatrjevanega ravnanja, vključno s fotografijami, zdravniškim mnenjem in/ali pričami. 

Z enako mero zaskrbljenosti v slovenski Amnesty spremljamo nadaljevanje obnašanja oblasti, ki je očitno namenjeno omejevanju svobode protestov.

Čeprav smo v situaciji, ko morajo oblasti zaradi širjenja bolezni covida-19 za zavarovanje javnega zdravja sprejeti določene omejevalne ukrepe, vlada vendar nima povsem prostih rok in dovoljenja, da lahko potepta (mednarodne) standarde človekovih pravic.  

Nasprotno, tudi v takih situacijah je nadvse pomembno, da se spoštujejo človekove pravice in svoboščine. Vlada mora poskrbeti za to, da so vsi ukrepi za boj proti bolezni covida-19 nujni in sorazmerni ter ne nalagajo nepotrebnih omejitev uresničevanju pravice do svobode mirnega zbiranja. 

Oblasti torej lahko legitimno naložijo omejitve glede pravice do mirnega zbiranja, da bi se zaščitilo javno zdravje, a morajo biti nujni in sorazmerni glede na zasledovani cilj. Splošnih prepovedi zborovanj ne bi smelo biti, vsako zborovanje je treba oceniti od primera do primera. 

“Omejevanje ljudi pri skupnem protestiranju v javnosti, v smislu ukrepov, naloženih za zaščito javnega zdravja, pa mora biti zadnji možen ukrep, za katerega mora obstajati nujno potreba,” je ob tem dodala direktorica slovenske Amnesty Nataša Posel.

“Razumemo in sprejemamo odgovornost vlade, da poskrbi za javno zdravje. A ob tem, ko se večina javnega življenja še odvija naprej ‘normalno’, ob upoštevanju varnostnih ukrepov nošenja mask in vzdrževanja razdalje – od javnega prevoza preko izobraževanja do, nenazadnje, obiskovanja trgovin – je težko razumeti ‘nujno potrebo’, da se prepreči ravno javna zborovanja z namenom protesta. Zdi se, da je to nesorazmeren ukrep, namenjen omejevanju pravice do protestov in za pošiljanje signala zastraševanja ljudem, ki bi se udeležili protestov: s popisovanjem, z demoniziranjem, da so krivi za širjenje okužb, in domnevno prekoračitvijo policijskih pooblastil.”

Glede na to, kako zelo pomembno je v družbi, utemeljeni na človekovih pravicah, skupno uresničevanje pravice do protesta, je tako ravnanje ne le nesprejemljivo, ampak tudi nevarno. 

Več

V Sloveniji ogrožena svoboda mirnega zbiranja (24. junij 2020)