Uspehi prvih šestih mesecev v 2023
Reševanje življenj, spreminjanje zakonov in varovanje človekovih pravic – Amnesty International je skupaj s podporniki_cami letos zabeležila številne zmage s področja človekovih pravic.
Reševanje življenj, spreminjanje zakonov in varovanje človekovih pravic – Amnesty International je skupaj s podporniki_cami letos zabeležila številne zmage s področja človekovih pravic.
Amnesty International v novem poročilu z naslovom Nekoč smo imeli dom (‘I used to have a home’: Older people’s experience of war, displacement, and access to housing in Ukraine) dokumentira, kako so med rusko invazijo starejši ljudje nesorazmerno bolj prizadeti zaradi smrti in poškodb. Razseljeni starejši nimajo enakega dostopa do stanovanj kot drugi. Poročilo razkriva, kako starejši pogosto ostanejo na nevarnih območjih in od tam ne morejo pobegniti. Zato so izpostavljeni nevarnim bivalnim razmeram v hudo poškodovanih stanovanjih. Tisti, ki pobegnejo, si pogosto ne morejo privoščiti plačila najemnine, na tisoče pa so jih namestili v preobremenjene državne ustanove, ki nimajo dovolj osebja za zagotavljanje potrebne oskrbe.
Marie Struthers, direktorica Amnesty International za vzhodno Evropo in srednjo Azijio, se je odzvala na poročanje o odkritju množičnega grobišča s trupli ukrajinskih civilistov in vojakov v gozdu blizu mesta Izjum v regiji Harkov, ki ga je ukrajinska vojska ponovno zavzela po mesecih ruske okupacije:
Amnesty International globoko obžaluje stisko in jezo, ki jo je povzročilo naše sporočilo za javnost o taktikah bojevanja ukrajinske vojske. Vse od ruske invazije februarja letos v Amnesty International rigorozno dokumentiramo in poročamo o vojnih hudodelstvih in kršitvah, zagrešenih v Ukrajini, govorili smo s stotinami žrtev in preživelih, katerih zgodbe so osvetlile brutalno realnost ruske vojne agresije. Svet smo pozvali, naj s konkretno akcijo izrazi solidarnost z Ukrajinci_kami in to bomo delali še naprej.
Amnesty Ukrajinske sile so z vzpostavitvijo vojaških oporišč in uporabo orožnih sistemov v naseljenih stanovanjskih območjih, vključno v šolah in bolnišnicah, ogrozile civilna življenja, medtem ko so se branile pred rusko invazijo, ki se je začela letos februarja. Kliknite tukaj za več informacij o ugotovitvah Amnesty o kršitvah ruske vojske.
V Amnesty International budno spremljamo situacijo po ruskem napadu na Ukrajino ter pozivamo k doslednemu spoštovanju mednarodnih človekovih pravic in humanitarnega prava.
Obsežna preiskava Amnesty International je pokazala, da so ruske vojaške sile zagrešile vojni zločin, ko so marca napadle dramsko gledališče v mestu Mariupol v Ukrajini. Ob tem je umrlo najmanj deset ljudi, verjetno pa veliko več.
V ukrajinskem mestu Harkov je bilo ubitih na stotine civilistov zaradi neselektivnih napadov, uporabe kasetnega streliva in nenatančnih raket s strani ruske vojske, opozarjamo v Amnesty International.
Aleksandra Skočilenko, umetnica in aktivistka, ki je v ruskih trgovinah cene izdelkov zamenjala s protivojnimi sporočili, je bila 11. aprila pridržana. Obtožili so jo »diskreditacije ruskih oboroženih sil« in ji odredili preiskovalni pripor. Grozi ji do 10 let zapora.
Amnesty International je po obsežni preiskavi in izdaji novega poročila zapisala, da morajo ruske sile odgovarjati za vrsto vojnih zločinov storjenih v regiji severozahodno od Kijeva.
Ljudje v Ukrajini doživljajo katastrofalno krizo človekovih pravic. Ljudje, tudi otroci, umirajo, ogroženih je tisoče življenj. Podpiši peticijo in sporoči ruskemu ministru za obrambo, naj nemudoma konča agresijo, zaščiti civiliste in naj njegova država spoštuje mednarodno pravo.
Več milijonov ljudi iz Ukrajine je bilo po ruskih napadih prisiljenih zapustiti svoje domove in poiskati varnost v sosednjih državah, da bi zaščitili sebe in svoje družine. V prihodnjih dneh se bo verjetno to število še povečalo.