Filters applied

51 rezultatov

Razvrsti po
  • Razstava o izbrisu, ki še traja: 33 let s(r)amote v Mariboru

    Konec marca smo v sodelovanju z izbrisanimi in Muzejem narodne osvoboditve Maribor otvorili razstavo, ki bo vse do jeseni na ogled ob ograji Muzeja narodne osvoboditve Maribor (ob Mladinski ulici). Na razstavi se izbrisani skoz objektiv fotografa Boruta Krajnca zazirajo v svoje spomine, izkušnje in odnos do izbrisa več kot trideset let pozneje. Pripovedujejo nam, da zanje izbris še…

  • Ob 33. obletnici izbrisa: Krivice izbrisanim ostajajo nepopravljene in ogrožajo življenja

    Ob 33. obletnici izbrisa v Civilni iniciativi izbrisanih aktivistov (CIIA), Amnesty International Slovenije in na Mirovnem inštitutu opozarjamo, da krivice izbrisanim ostajajo nepopravljene in da so nujni ukrepi države, ki bi jim povrnili dostojanstvo. Več kot polovica od 25.671 izbrisanih si stalnega prebivališča, ki jim je bil nezakonito odvzet, ni mogla povrniti, niti ni bila…

  • Predsednica je priznanje za delo na področju človekovih pravic podelila izbrisanim

    Ob dnevu človekovih pravic, 10. decembra, so izbrisani prejeli Priznanje predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar za delo na področju varstva, zagotavljanja in uveljavljanja človekovih pravic ter prispevek h krepitvi družbene zavesti o pomenu varovanja človekovih pravic v letu 2024. Za nagrado smo izbrisane predsednici predlagali Amnesty International Slovenije, Mirovni inštitut in skupina posameznikov. V dvorani…

  • Tri nove leposlovne knjige obravnavajo temo izbrisa

    Okupatorjeva hči avtorice Katarine Keček, Tega se ne da izbrisati avtorja Andraža Rožmana ter Ćrtice avtorice Tine Perić so tri nove knjige, ki sicer na različne načine, a skozi osebni pogled obravnavajo temo izbrisa.   Okupatorjeva hči »Kako preživeti, ko ti sistem vzame vse, starše, dom, varnost in pravice? Kako preživeti, ko te ni, pa vseeno si?« Novinarka, publicistka in televizijska voditeljica Katarina Keček,…

  • Predavanje o izbrisu: 32 let s(r)amote

    V sklopu naših mesečnih predavanj in pogovorov za naše člane_ice bomo v sredo, 16. oktobra, ob 18. uri organizirali predavanje in pogovor o izbrisu. V Sloveniji se je leta 1992 zgodila množična kršitev človekovih pravic, ki je zaznamovala življenja več kot 25.671 ljudi. Kaj je izbris? Kakšne so njegove posledice? Kako je živeti kot izbrisan_a? Odgovore na vsa vprašanja…

  • Vabimo na predavanja in pogovore na temo človekovih pravic

    Poleg spletnega izobraževalnega mesta Akademija Amnesty, ki ponuja spletne tečaje in druga izobraževalna gradiva, pričenjamo tudi s predavanji in pogovori, ki bodo v živo ali na daljavo. Približno enkrat mesečno vam bomo podrobneje predstavili posamezne teme človekovih pravic, ki jih naslavljamo skozi naša poročila in kampanje. Z nami bodo tudi gosti, ki so sami zagovorniki človekovih pravic in…

  • Novinarska konferenca: 32 let po izbrisu: država naj končno naredi, kar je prav!

    15. maja 2024 je v pisarni slovenske Amnesty potekala novinarska konferenca, kjer smo podrobneje predstavili izbris, njegove posledice za življenja ljudi in zakaj je izbris nerešeno vprašanje še danes. Predstavili smo tudi predlog statusnega zakona, ki smo ga pripravili v Mirovnem inštitutu, Amnesty International Slovenije, Civilni iniciativi izbrisanih prebivalcev in Društvo izbrisanih aktivistov Slovenije. Predlog zakona…

  • Ob obletnici izbrisa: Krivice izbrisanim ostajajo nepopravljene in ogrožajo življenja

    Ob obletnici izbrisa v Civilni iniciativi izbrisanih aktivistov (CIIA), Društvu izbrisanih prebivalcev Slovenije – DIPS,  Mirovnem inštitutu in Amnesty International Slovenije opozarjamo, da krivice izbrisanim ostajajo nepopravljene in da so nujni ukrepi države, ki bi jim povrnili dostojanstvo. Izbrisani trenutno nimajo nobene pravne poti, da si ponovno uredijo stalno prebivališče – tudi tisti, ki so…

  • Vabimo na odprtje razstave Ć: 7. februarja 2024 ob 18. uri v Steklenem atriju ljubljanske Mestne hiše

    Oktobra 2023 je kolektivni spomin na izbris dobil svoj simbol in podobo: Mestna občina Ljubljana je ob novem Centru Rog poimenovala Park izbrisanih, v njem pa postavila obeležje: del črke Ć. Kliknite za novico o tem. Mestna občina Ljubljana se je s poimenovanjem parka odzvala na pobudo Civilne iniciative izbrisanih aktivistov in Amnesty International Slovenije, naj s poimenovanjem…

  • Vabimo na odprtje razstave Ć: 7. februarja 2024 ob 18. uri v Steklenem atriju ljubljanske Mestne hiše

    Oktobra 2023 je kolektivni spomin na izbris dobil svoj simbol in podobo: Mestna občina Ljubljana je ob novem Centru Rog poimenovala Park izbrisanih, v njem pa postavila obeležje: del črke Ć. Kliknite za novico o tem. Mestna občina Ljubljana se je s poimenovanjem parka odzvala na pobudo Civilne iniciative izbrisanih aktivistov in Amnesty International Slovenije, naj s poimenovanjem…

  • The erased finally commemorated with the park and the memorial

    More than 30 years after Slovenian authorities on the 26 February 1992 illegally erased 25,671 people, including 5,360 children, from the register of the permanent residents of Slovenia City of Ljubljana, capital of Slovenia, dedicated a new park and a memorial to them in October 2023, after years of campaigning by Amnesty International Slovenia together with…