revija akcija, junij 2025

Revija Akcija, junij 2025

Revija Akcija je brezplačna revija za naše članice_e, v kateri zberemo najpomembnejše novice in aktualne teme s področja človekovih pravic. V njej boste našli zanimive intervjuje, informacije o raziskavah, aktivistične akcije, peticije, komentarje, izobraževalna gradiva, dobre novice in še marsikaj. Ob vsaki izdaji za vas pripravimo tudi zanimivo prilogo.

Kaj prinaša tokratna revija?

Akciji na pot oz. uvodnik je tokrat napisala naša direktorica Nataša Posel. V njem piše o delu slovenske Amnesty v letu 2024. Več o tem preberi v letnem poročilu.

Aktualniku tokrat pišemo o zboru članov, monitoringu Parade ponosa v Mariboru, smrtni kazni v 2024 in razstavi 33 let s(r)amote.

Pod žarometom

Zakaj se mora Slovenija pridružiti tožbi Južne Afrike

Konec aprila smo skupaj s trinajstimi nevladnimi organizacijami in kolektivi na novinarski konferenci predstavili skupno pobudo in peticijo. V njej smo zahtevali, da se Slovenija nemudoma pridruži tožbi Južne Afrike zoper Izrael na Meddržavnem sodišču zaradi genocida v Gazi.

Skupina ljudi stoji pred vhodom vlade RS. V rokah držijo dve škatli s podpisi, na kateri sta simbolno položeni palestinski kefiji.
Intervju s palestinskim založnikom in avtorjem Mahmoudom Muno

Mahmoud Muna pravi, da je izziv pred Palestinkami in Palestinci, kako oblikovati svoj narodnoosvobodilni boj brez nacionalizma. »Nočem zgolj zamenjati sionizma judovske nadvlade za nadvlado palestinskega nacionalizma. To me ne zanima,« pravi knjigarnar in avtor, ki je letos tudi prvič izkusil realnost izraelskega zapora.

Intervju s srbskim aktivistom Nikolo Ristićem: »Če so na ulicah študenti, potem je nekaj resno narobe«

Nikola Ristić je srbski aktivist in eden izmed ustanoviteljev skupine SviĆe, ki je danes središče študentskih protestov v Srbiji. Pravi, da mu je bil aktivizem položen v zibko in da je v svojem aktivističnem življenju doživel že čisto vse, le ustrelili ga še niso.

Parada ponosa na Madžarskem prepovedana!

Madžarska vlada je z diskriminatornim zakonom prepovedala shode v podporo pravicam LGBTQIA+ skupnosti, zato z vami delimo pismo Dávida Viga, direktorja madžarske sekcije Amnesty International.

Glasen opomin na neenakost spolov

Amnesty International Slovenije je 8. marca, ob mednarodnem dnevu žensk v Ljubljani in Mariboru opozorila na neenakost med spoli.

Francesca Albanese: »Šokantno ni, da Izrael izvaja genocid, ampak, da ga pri tem nihče ne ustavi«

Z vami delimo utrinek srečanja s posebno poročevalko Združenih narodov za človekove pravice na okupiranem palestinskem ozemlju, ki je med obiski severne Evrope opozorila na to, da bi vse države morale narediti več – da se končajo izraelske naseljensko kolonialne kršitve mednarodnega prava v Palestini.

Festival dokumentarnega filma 2025

Amnesty International Slovenije že od leta 2005 v sodelovanju s Cankarjevim domom (najprej na Liffe, od 2009 pa na FDF) podeljuje nagrado najboljšemu filmu na temo človekovih pravic.

Zaključna prireditev Festivala dokumentarnega filma 2025. Na fotografiji člani Amnesty žirije Maja Prettner, Primož Bezjak in Nemanja Vojinović.
»Centri za pridržanje so nečloveški – vem, ker sem ga doživel«

Delimo zapis iranskega begunca, ki je sedem let preživel v centru za migrante v Avstraliji. Zakaj take politike kršijo pravice beguncev in migrantov ter zakaj v Amnesty International ostro nasprotujemo takim praksam.

Dobre novice

Aktivizem

  • Prostovoljstvo: Spreminjamo svet na bolje.

Učenje človekovih pravic

Pisma rešujejo življenja

Priloga: Pobarvanka otrokove pravice

Želiš prejemati našo revijo v svoj nabiralnik?

včlani se v amnesty