Filters applied

28 rezultatov

Razvrsti po
  • Madžarska: Dovolite Parado ponosa

    Parada ponosa v Budimpešti je ogrožena. Skupaj z nami zahtevajte spoštovanje temeljnih pravic do protesta in svobode izražanja! Nov zakon, ki prepoveduje združevanje v podporo pravicam LGBTI je neposreden napad na LGBTI osebe, njihove zaveznike_ce ter na pravico do protesta. Parada ponosa je mirna demonstracija za enakopravnost in pravičnost. Madžarske oblasti morajo zagotoviti, da lahko…

  • Vabimo na predavanja in pogovore na temo človekovih pravic

    Poleg spletnega izobraževalnega mesta Akademija Amnesty, ki ponuja spletne tečaje in druga izobraževalna gradiva, pričenjamo tudi s predavanji in pogovori, ki bodo v živo ali na daljavo. Približno enkrat mesečno vam bomo podrobneje predstavili posamezne teme človekovih pravic, ki jih naslavljamo skozi naša poročila in kampanje. Z nami bodo tudi gosti, ki so sami zagovorniki človekovih pravic in…

  • Okrogla miza 8. marca v MSUM: Nasilje na podlagi spola

    Vabljeni na okroglo mizo z razpravo: Nasilje na podlagi spola: Kako si lahko »stojimo ob strani«, ne da bi vstopili v past škodljivih stereotipov o spolih? Potekala bo v petek, 8. marca, med 10.00 in 11.30, v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani (Maistrova ulica 3). Pogovor z dr. Majdo Hrženjak, sociologinjo in raziskovalko na Mirovnem inštitutu, in Ano Mačič Kotnik, vplivnico na TikToku in Instagramu…

  • O priznavanju pravic interspolnih oseb, vključno s pravnimi, medicinskimi, socialnimi in kulturnimi vidiki

    V imenu Amnesty International Slovenije sem se med 31. januarjem in 1. februarjem 2024 udeležila mednarodne akademske konference o pravicah interspolnih oseb: INIA Expanding Intersex Studies v Bruslju. Zanimanje za udeležbo na konferenci izhaja iz našega dela na tematiki človekovih pravic interspolnih oseb, ki ga med drugim v sekciji udejanjamo na področju izobraževanja, in sicer…

  • Slavimo zmage človekovih pravic v letu 2023

    Kljub temu, da je 2023 zaznamovalo hudo spodkopavanje človekovih pravic v številnih državah sveta, smo v Amnesty International skupaj z ljudmi, ki podpirajo človekove pravice, pokazali, da so spremembe vedno mogoče.  Slovenija Februarja 2023 je v Sloveniji začela veljati sprememba kazenskega zakonika, ki omogoča učinkovitejši pregon zločinov iz sovraštva (t. i. hate crimes). Tako se mora pri odmerjanju sankcije upoštevati dejstvo,…

  • Pomen pravice do mednarodne zaščite za LGBTIQ+ osebe

    Društvo parada ponosa je letošnji 10. december, mednarodni dan človekovih pravic, obeležilo s praznovanjem človekovih pravic LGBTIQ+ oseb. Del programa je bil posvet, namenjen temam, ki so v luči prihajajoče 40. letnice organiziranega LGBTIQ+ gibanja v Sloveniji, kar bo leta 2024, še vedno odprte, pereče in potrebne sistemske ureditve. Osrednji temi posveta sta bili: Predstavnik Amnesty Slovenije se je udeležil posveta, na…

  • Intervju z Anwarjem Ogrmom, trans muslimanskim aktivistom

    Pogovarjal se je Linn Julian Koletnik. Prosim, predstavi se nam. Kdo si, od kod prihajaš, kje in kako živiš? Moje ime je Anwar. Mislim, da sem veliko različnih stvari. Za namen tega intervjuja sem trans aktivist. Živim v Franciji, tam sem rojen tudi odraščal, sem pa iz maroške družine. Sem musliman. Sem aktivist, sodelujem v…

  • Uspehi prvih šestih mesecev v 2023

    Reševanje življenj, spreminjanje zakonov in varovanje človekovih pravic – Amnesty International je skupaj s podporniki_cami letos zabeležila številne zmage s področja človekovih pravic. Spreminjanje zakonodaje ZDA: Amnesty International ZDA si močno prizadeva za odpravljanje nasilja s strelnim orožjem po vsej državi. V Illinoisu in Michiganu se je Amnesty pridružila zagovornikom_cam, da bi pomagala sprejeti več…

  • Odziv na nasilje med Festivalom Parade ponosa 2023

    Tudi slovenska Amnesty se je pridružila izjavi Društva parada ponosa skupaj z Društvom informacijski center Legebitra, Zavodom Koroška Pride, Društvom DIH – enakopravni pod mavrico, Zavodom Moja mavrica, Športnim društvom Out in Slovenija, Zavodom TransAkcija, Mladinskim kulturnim centrom Maribor in Društvom ŠKUC po nasilju med Festivalom Parade ponose 2023. Izjavo preberite v nadaljevanju, kliknite pa tukaj za novinarsko…

  • Vemo, kdo smo: peticija za pravico trans oseb do samoopredelitve

    Ljubljana, 17. junija 2023 – Osemnajst nevladnih organizacij* je danes uradno začelo spletno peticijo, s katero ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja pozivamo, naj spremeni en člen pravilnika o izvrševanju zakona o matičnem registru tako, da bo trans osebam v postopku pravnega priznanja spola omogočena samoopredelitev. Pravno priznanje spola je postopek spremembe podatkov o spolu v uradnih…