
V imenu Amnesty International Slovenije sem se med 31. januarjem in 1. februarjem 2024 udeležila mednarodne akademske konference o pravicah interspolnih oseb: INIA Expanding Intersex Studies v Bruslju. Zanimanje za udeležbo na konferenci izhaja iz našega dela na tematiki človekovih pravic interspolnih oseb, ki ga med drugim v sekciji udejanjamo na področju izobraževanja, in sicer znotraj programa Akademija Amnesty, v sodelovanju z Erinom Vlahovićem, iz kolekTIRV.
Kliknite tukaj za izobraževanje o interspolnosti na Akademiji Amnesty.
Konferenco je organiziralala Université libre de Bruxelles kot del projekta Intersex – New Interdisciplinary Approaches (INIA), financiranim s strani Evropske unije ter njenega programa Horizon. Na konferenci je sodelovalo skoraj petdeset predstavnikov_ic iz Evrope in ostalih delov sveta, med katerimi je bil tudi strokovnjak iz Slovenije, dr. Martin Gramc, z Inštituta za biomedicinsko etiko in zgodovino medicine züriške univerze.
Njegov doktorski projekt je del projekta INIA, to je, nove mednarodne raziskovalne mreže raziskovalcev in raziskovalk, ki sodelujejo pri razvoju vedenj, ki bodo podlaga za oblikovanje politik in spremenjeno prakso v številnih ključnih sektorjih. INIA izvaja raziskave, ki podpirajo blaginjo in pravice interspolnih oseb in oseb, ki so se rodile z različicami spolnih značilnosti. Sem spadajo tudi osebe, ki v medicinskem kontekstu dobijo oznako DSD (motnje ali razlike pri spolnem razvoju).
Ker so zdravstvena in socialna vprašanja ter vprašanja človekovih pravic interspolnih oseb pogosto spregledana, interspolne osebe pa še vedno izpostavljene številnim oblikam kršitev človekovih pravic in diskriminaciji, to zahteva medsektorske politične odzive na področjih, kot so zdravstvo, izobraževanje in pravo.
dr. Maja Pan, članica izvršnega odbora AIS
Namen konference je bil tako združiti znanstvenike_ce, zagovornike_ce, aktiviste_ke ter druge strokovnjake_inje z različnih področij, da bi skupaj razmenjali različne vidike priznavanja pravic interspolnih oseb, vključno s pravnimi, medicinskimi, socialnimi in kulturnimi vidiki. V vzporedno potekajočih sekcijah smo lahko spremljali predstavitve in debate na različne teme, med drugim o življenjih, izkušnjah in subjektiviteti interspolnih oseb, o teoretskih vprašanjih, povezanih z interspolnostjo, o interspolnem aktivizmu, zagovorništvu in politiki, prav tako pa tudi o varstvu človekovih pravic interspolnih oseb ter vlogi prava in politike pri tem.
Dotaknili smo se tudi tem povezanih z interspolnimi otroki in družinami, morebitnim zdravljenjem, privolitvijo za izvajanje posegov, pa tudi s prikazovanjem izkušenj interspolnih oseb v medijih, umetnosti, kulturi in religiji, ali po drugi strani z vključevanjem oseb z razlikami v spolnih značilnostih v šport in izobraževanje.
Interspolne študije so novo znanstveno-raziskovalno in aktivistično področje, ki se je razvilo v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in začetku novega tisočletja. To področje je že do sedaj temeljito spremenilo načine obravnave interspolnih oseb in njihovih teles. Kot tako to področje artikulira razpravo in v ospredje postavlja vprašanja, kot so pravice, avtonomija in subjektiviteta. Vztraja pri znanju interspolnih oseb ter postavlja pod vprašaj medicinsko avtoriteto nad interspolnimi telesi. Vse številčnejša literatura na področjih naravoslovja in humanistike je sprožila nov pogovor o interspolnih vprašanjih, usmerjenih v bolj kritičen pristop, ki presega okvire medicinskih praks in kliničnih raziskav.
Tako je cilj kritičnih študij interspolnosti pokazati, kako medikalizacija interspolnih teles in oblastna pristojnost področja medicine, razvrščata interspolne variacije kot »motnje« ter se na takšen način prepletata z drugimi sistemi zatiranja, kot so spolnost, rasa, razred, invalidnost in religija, ki vse omejujejo pravice in avtonomijo tudi interspolnih oseb.
V kratkem lahko povzamemo, da so bile večji del 20. stoletja interspolne osebe obravnavane in razumljene le skozi medicinsko prizmo. Od »politike optimalnega spola« do Čikaške izjave o soglasju so bila interspolna telesa institucionalizirana, pa tudi instrumentalizirana znotraj medicinske discipline.
Kot kažejo raziskave, se interspolne osebe vse življenje soočajo s številnimi izzivi in ovirami. Ena od glavnih zlorab in zahtev, ki jih poudarjajo tudi organizirana družbena gibanja, so nepotrebni in nekonsenzualni medicinski posegi, namenjeni »normalizaciji« teles z razlikami v razvoju spolnih značilnosti, s katerimi so povezani nepriznavanje človekovih pravic interspolnih oseb, stigmatizacija in diskriminacija. Kljub temu so se raziskave, povezane z interspolnostjo, večinoma osredotočale na medicinska in klinična področja, drugi pristopi pa so do nedavnega ostajali v ozadju ali nevidni.
Z navdušenjem in upanjem se zato v Amnesty pridružujemo naporom za boljše raziskavo področja in posledično močnejšo uveljavitev pravic interspolnih oseb pri nas in po svetu.
dr. Maja Pan, članica izvršnega odbora AIS
