Danes, 15. maja, na dan, ko svet obeležuje nakbo, smo predsedniku vlade dr. Robertu Golobu in ministrici za zunanje in evropske zadeve Tanji Fajon predali 5.285 podpisov pod peticijo, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike pred Meddržavnim sodiščem proti Izraelu zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.
Skupno peticijo je oblikovalo 14 nevladnih organizacij in kolektivov, v njej pa smo zahtevali, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike in s tem sprejme konkreten ukrep, ki bo prispeval k spoštovanju Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter končanju mednarodnih hudodelstev, ki jih Izrael izvršuje že desetletja.

15. maj je dan spomina na množične zločine sionističnih milic, ki so ob nastanku Izraela z domov pregnale več kot 700.000 Palestink in Palestincev, požgale in uničile več kot 500 palestinskih vasi in ubile več tisoč Palestink in Palestincev. Ta hudodelstva etničnega čiščenja ostajajo do danes nekaznovana. Pravica do vrnitve palestinskih begunk in beguncev ter njihovih potomcev, pripoznana v mednarodnih dokumentih, ostaja neuresničena. Nekaznovanost in nadaljevanje hudodelstev se mora končati.
Danes v neposrednem prenosu spremljamo genocid: množične poboje, povzročanje hudih telesnih in duševnih poškodb Palestinkam in Palestincem, naklepno ustvarjanje in izpostavljanje življenjskim razmeram, ki ne omogočajo preživetja in vsak dan vodijo v smrti in uničenja Palestincev – vse to Izrael izvaja z jasno izraženim namenom uničiti Palestince_ke v Gazi. V našem decembrskem poročilu smo podrobno dokazali, da Izrael izvaja genocid.
Predajamo 5.285 podpisov, ki nam jih je 14 organizacijam pobudnicam poziva uspelo zbrati v 23 dneh. Kot posamezniki in kot nevladne organizacije danes prispevamo podpise. Že mesece protestiramo in vpijemo. Organiziramo dogodke, dokumentiramo kršitve in objavljamo poročila. Vlada pa lahko in mora ukrepati. Predsednika vlade pozivamo, naj ne glede stran od vesti nas, ki smo podpisali to peticijo, od kolektivne vesti sveta in od mednarodnopravnih obveznosti, ki jih države imajo, da ukrepajo.
Direktorica Amnesty International Slovenija, Nataša Posel

Barbara Vodopivec, Gibanje za pravice Palestincev: »Civilna družba je pripravila cel seznam jasnih in konkretnih ukrepov. Vse do danes pa Slovenija proti Izraelu ni sprejela niti enega, čeprav bi jih kot samostojna in neodvisna država lahko in bi jih tudi morala. Nasprotno, Slovenija še vedno npr. uvaža izraelsko orožje, sodeluje z nezakonitimi izraelskimi naselbinami in z Izraelom vzdržuje diplomatske stike.«
Ko govorimo o genocidu, besede, obžalovanje in ogorčenje niso dovolj. Kdor ne ukrepa z vsemi sredstvi, ki so na voljo, je zanj soodgovoren. Ne želimo, da so naše roke krvave, ne želimo, da je na naših rokah kri nedolžnih palestinskih otrok.
Taja Premk, Amnesty International Slovenije
»V imenu skupine Gladovna stavka za Palestino in v imenu vseh svobodnih državljanov Slovenije bi želela povedati, da Slovenija dokazuje, da je bolj demokratična država kot mnoge velike demokracije v Evropi. Zato je njena odgovornost, da stori tisto, kar je nujno, toliko večja. To mora narediti zaradi palestinskega naroda, ki se že od leta 1947 vsak dan bori za svobodo. To pa mora narediti tudi zaradi demokracije, na katero se neprestano sklicujemo,« je na novinarski konferenci povedala Draga Potočnjak, Gladovna stavka za Palestino.
»Napadi, visoko število smrti in humanitarna katastrofa, ki jih Izrael povzroča v Gazi, so nesprejemljive. Vse to spremljamo v živo, zato se težko pretvarjamo, da ne obstaja. Vlada je s priznanjem Palestine in načelno držo v Varnostnem svetu OZN naredila pomembne korake, a čas je, da stori še enega in izpolni pozive peticije,« so ob predaji peticije zapisali v društvu Forum za enakopraven razvoj.
»Predsednik vlade dr. Robert Golob je pred dnevi izjavil, da ima Slovenija za pridružitev tožbi Južne Afrike še čas. To je omenila tudi ministrica zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. Izrael pa med tem dnevno stopnjuje masaker nad palestinskim prebivalstvom, med njimi so v veliki meri otroci. Imajo Palestinci in Palestinke čas?« je na novinarski konferenci še povedala Barbara Vodopivec.

Iniciatorke peticije:
- Amnesty International Slovenije
- Danes je nov dan
- Gibanje za pravice Palestincev
- Gladovna stavka za Palestino
- Pekarna Magdalenske mreže
- Slovenska filantropija
- Mirovni inštitut
- Glas ljudstva
- PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja
- Društvo Organizacija za participatorno družbo
- Sumud, platforma za svobodno Palestino
- Zavod Emma – Center za pomoč žrtvam nasilja
- Forum za enakopraven razvoj, društvo
- Društvo Humanitas