Amnesty International je danes, 17. junija 2024, sporočila, da mora biti apartheid na podlagi spola priznan kot zločin po mednarodnem pravu. S tem se bodo okrepila prizadevanja za boj proti institucionaliziranim režimom sistematičnega zatiranja in nadvlade na podlagi spola.
»Mednarodna skupnost ni uspela ustrezno prepoznati, priznati in obravnavati institucionalizirane in sistematične dominacije nad ženskami in zatiranja žensk, deklet in LGBTI oseb. Pozivamo k priznanju spolnega apartheida v mednarodnem pravu, da bi zapolnili veliko vrzel v našem svetovnem pravnem okviru. Nikomur ne bi smelo biti dovoljeno, da krši, ločuje, utiša ali izključuje ljudi zaradi njihovega spola,« je dejala Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty International.
Kljub temu so bile generacije za generacijami žensk in deklet po vsem svetu podvržene institucionaliziranemu in sistematičnemu nasilju, nadvladi in zatiranju. Nepredstavljivo število je bilo ubitih, še več pa jih živi brez dostojanstva, svobode in enakovrednosti. Resnično sramotno je, da svet ni prepoznal sistematičnega zatiranja in nadvlade na podlagi spola kot zločina po mednarodnem pravu in se ni ustrezno odzval na njuno težo.
Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty International.
»Danes se pridružujemo pozivom ljudi, ki so začeli z zahtevami za priznanje apartheida na podlagi spola v mednarodnem pravu, vključno z ženskami iz Afganistana, Irana in drugod.«
»Države morajo upoštevati ta poziv. To obliko institucionaliziranega zatiranja je treba poimenovati. Potrditi je treba mandat za njeno preiskavo in pregon ter določiti primerno kazen za tovrstne zločine. To priznanje, strogost in spoštovanje dolgujemo aktivistkam_om, ki se na prvih bojnih linijah borijo za pravice spolov in enakopravnost. Pravičnost pa dolgujemo žrtvam in preživelim apartheida na podlagi spola.«
Najbližji približek v sedanjem mednarodnem okviru je preganjanje na podlagi spola, ki ga mednarodno pravo, na primer Rimski statut Mednarodnega kazenskega sodišča, priznava kot zločin proti človeštvu. Vendar pa se namen in obseg tega zločina bistveno razlikujeta od apartheida. Medtem ko so lahko specifične skupine tarče obeh kaznivih dejanj, sam koncept preganjanja ne zajame celotnega obsega in dosega sistemske nadvlade ali institucionalizirane in ideološke narave zlorab, ki so lahko storjene v sistemu apartheida.
»Svet mora končno priznati spolni apartheid v skladu z mednarodnim pravom, da bi v celoti razširil zaščito na ženske, dekleta in osebe LGBTQI ter da bi zbral in podprl prizadevanja za izkoreninjenje tega gnusnega zločina, kjer koli se zgodi,« je dejala Agnès Callamard.
»Osnutek konvencije o zločinih proti človeštvu, ki je pomemben poskus dogovora, o katerem trenutno razpravljajo v ZN, predstavlja pomembno priložnost za oživitev boja za pravičnost na podlagi spola. Države članice ZN morajo izkoristiti to priložnost za vključitev apartheida na podlagi spola v mednarodno pravo, pa tudi poiskati druge priložnosti, na primer v Svetu za človekove pravice, da okrepijo koncept.«
Ozadje
Koncept apartheida na podlagi spola so prve artikulirale afganistanske zagovornice človekovih pravic in feministične zaveznice kot odgovor na podrejanje žensk in deklet ter sistematične napade na njihove pravice pod talibani v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Pogosteje se uporablja, odkar so talibani leta 2021 ponovno prevzeli nadzor nad Afganistanom. Številne iranske feministke in strokovnjaki ZN so prav tako trdili, da institucionalizirana diskriminacija ali zatiranje žensk v Islamski republiki Iran pomeni ali bi lahko pomenila apartheid na podlagi spola. Mednarodna kampanja za priznanje spolnega apartheida v mednarodnem pravu je dobila široko podporo feminističnih aktivistk in zaveznic po vsem svetu, vključno s štirimi Nobelovimi nagrajenkami za mir.
