Gibanju Mladi za podnebno pravičnost, ki v Sloveniji izvaja aktivnosti Petkov za prihodnost Grete Thunberg, je slovenska Amnesty International danes v okviru njihovega petkovega podnebnega protesta pred poslopjem državnega zbora predala priznanje Ambasadorji vesti 2019.
S tem priznanjem v Amnesty International izrazimo najvišjo čast ljudem, ki so se edinstveno izkazali z vodenjem in pogumom pri zavzemanju za človekove pravice. Letos smo se ga odločili podeliti podnebni aktivistki Greti Thunberg in gibanju šolske mladine Petki za prihodnost.
Ob junijski razglasitvi letošnjih prejemnikov naziva Ambasadorji vesti je naš generalni sekretar Kumi Naidoo dejal, da se letos se ne more domisliti boljšega prejemnika. Se strinjam in se ne morem domisliti primernejšega časa in prostora za podelitev priznanja, kot je vaš protest in pred sedežem oblasti.
Metka Naglič, direktorica za kampanje in komunikacije v slovenski Amnesty International
“Podnebna kriza je gotovo ena najbolj pomembnih tem človekovih pravic za mlade, saj bodo njene posledice na vse mogoče načine vplivale na njihova življenja. To, da vlade glede tega ne ukrepajo učinkovito in takoj, bi lahko ocenili za eno največjih medgeneracijskih kršitev človekovih pravic v človeški zgodovini,” je dodala Metka Naglič, ki je izrazila tudi neomajno podporo Amnesty International boju za podnebno pravičnost.
V imenu Mladih za podnebno pravičnost je ob prejemu priznanja spregovoril Primož Černelč, ki je med drugim povedal, da ga dojemajo kot “priznanje mladim, ker nas ne poganja niti plačilo niti neposredna korist, ker nas poganja skrb za prihodnost, ki zahteva civilni pogum. Gre za priznanje, ker si upamo upati!” Izpostavil je tudi, da “boj proti podnebni krizi ni zgolj boj za okolje. Je boj za osnovne demokratične pravice. Je boj proti kratkovidni malomarnosti. Boj proti sebičnim interesom, ki v korist manjšine, kradejo prihodnost večini.” (Na dnu strani najdete celotni govor ob prevzemu priznanja.)
Mladi za podnebno pravičnost so na dogodku povabili k čim večji udeležbi na podnebnem štrajku, ki se začne v petek, 27. septembra, pet minut pred poldnevom. Tam bo tudi Amnesty in tudi mi pozivamo k čim večji udeležbi.
Aktivnosti mladih namreč vseh drugih ne odvezujejo od ukrepanja in odgovornosti. Skupaj moramo od naših vlad, tudi slovenske, terjati takojšnjo in ambiciozno ukrepanje. Predajo priznanja smo zato v Amnesty izkoristili tudi za apel vsem, da na podnebnakriza.si podpišejo peticijo slovenski vladi, naj podnebne spremembe pripozna kot nacionalno krizo ter jih začne prioritetno in sistemsko obravnavati.

Več
Priznanja Ambasadorji vesti 2019 bomo lokalne organizacije Amnesty podelile svojim lokalnim gibanjem v okoli 20 državah sveta, generalni sekretar organizacije Kumi Naidoo pa ga bo 16. septembra v Washingtonu izročil Greti Thunberg. Ambasadorji vesti Amnesty International so v preteklosti med drugim postali Nelson Mandela, Malala Yousafzai, Harry Belafonte, Ai Weiwei, mladinske skupine v zahodni in srednji Afriki, Angélique Kidjo, kanadsko gibanje za pravice staroselcev, Alicia Keys in lani Colin Kaepernick.
Amnesty International je ob številnih drugih organizacijah civilne družbe ena od soorganizatork Ljudskega vrha o podnebju, pravicah in preživetju človeštva, ki bo 18. in 19. septembra potekal v New Yorku. Gre za prvi globalni vrh o človekovih pravicah in podnebnih spremembah, ki bo potekal pred vrhom generalnega sekretarja ZN o podnebnih spremembah, ki prav tako poteka drugi teden.
Govor Mladih za podnebno pravičnost ob prejemu priznanja Ambasadorji vesti 2019
Da je cesar gol, si je prvi upal reči otrok. Mladi nagrado prejemamo samo zato, ker smo si prvi upali na glas reči bobu bob.
Če ugotovitve znanstvenikov beremo brez predsodkov, kaj nam ti resnični ambasadorji vesti sporočajo? Njihovo sporočilo je zelo preprosto: če se kot družba takoj ne lotimo korenitih izboljšav, bomo v nekaj desetletjih ogrozili večino življenja na Zemlji, vključno z nami.
Zato Mladi za podnebno pravičnost že od marca opozarjamo na podnebno krizo. Že več kot 7 mesecev ob petkih vztrajamo pred parlamentom. Že več kot 7 mesecev nagovarjamo odločevalce. Že sedem mesecev povezujemo mlade in stare, se izobražujemo, raziskujemo in najpomembneje, se poslušamo med sabo, poslušamo okoljevarstvenike in znanstvenike, poslušamo vse tiste, ki jih odločevalci ne želijo poslušati.
In čeprav se včasih zdi, da že 7 mesecev nagovarjamo skoraj neme zidove, nas je očitno nekdo slišal.
V imenu gibanja Mladi za podnebno pravičnost bi rad izrazil najglobljo hvaležnost za današnjo izkazano čast. Gre za priznanje mladim, ker nas ne poganja niti plačilo niti neposredna korist, ker nas poganja skrb za prihodnost, ki zahteva civilni pogum. Gre za priznanje, ker si upamo upati! Rad bi se zahvalil vsem aktivistkam, aktivistom, podpornicam in podpornikom. Brez vas in nas, tega govora danes ne bi bilo. To je nagrada za vse. To je spodbuda za vsakega aktivista, plačilo za vsako uro prostovoljskega dela, predvsem pa potrdilo, da smo na pravi poti. Vendar naše delo pa še zdaleč ni končano. Boj proti podnebni krizi ni zgolj boj za okolje. Je boj za osnovne demokratične pravice. Je boj proti kratkovidni malomarnosti. Boj proti sebičnim interesom, ki v korist manjšine, kradejo prihodnost večini.
Zato danes ne odhajamo domov. To je šele začetek začetka.
S toliko večjo vnemo bomo vztrajali še naprej, se izobraževali, povezovali, zahtevali ukrepe in skupaj ustvarjali prihodnost. Vendar prihodnost ni samo stvar mladih. Podnebna kriza ne izbira žrtev. Zato kličemo na pomoč vse: starše, babice in dedke ter vse brate in sestre, po krvi in duhu. 27. septembra, pet do dvanajstih, bomo po celi Sloveniji organizirali podnebne štrajke. Od tistih z vajetmi v rokah bomo zahtevali dosledno reševanje podnebne krize, brez lepotnih popravkov, brez političnih kompromisov.
Pridite! Prosim pomagajte nam! Lepši jutri lahko ustvarimo le skupaj.
