Bolgarija: Romske družine po prisilni izselitvi brez domov

Okoli 200 Rominj in Romov je v Sofiji, glavnem mestu Bolgarije, ostalo brez domov. Pravico do varnega doma imamo vsi – zahtevaj od bolgarskih oblasti, da jo spoštujejo!

V čem je problem?

Lokalne oblasti so brez predhodno izvedenega postopka porušile njihova domovanja, brez dostopa do pravnega varstva za prizadete, zadostnega vnaprejšnjega opozorila ali preučitve drugih možnih ukrepov. Gre za očitno kršitev sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice Sveta Evrope ter za prisilno izselitev, ki je prepovedana. Družine, tudi otroci, starejši in osebe z ovirami, so še danes prisiljeni živeti v izjemno negotovih razmerah, brez varnega zatočišča, dostopa do vode, elektrike in ostalih osnovnih storitev od zdravstva do pravice do šolanja.

Kako lahko pomagaš?

Piši županu bolgarske prestolnice in zahtevaj, naj romskim družinam s porušenimi domovi zagotovi njihove temeljne pravice. Sofija, spoštujete sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice!

Pošlji svoje sporočilo županu Sofije, Vasilu Terzievu, na e-naslov [email protected] in v kopijo sporočila dodaj še Amnesty Slovenije ([email protected]). Napiši svoje pismo ali uporabi osnutek sporočila na desni strani, ki smo ga pripravili zate.

UKREPAJ ČIMPREJ DO: 9. NOVEMBRA 2025.

Ozadje, poziv sodišča ESČP in pravna podlaga

Zjutraj 15. aprila so policisti, v spremstvu težke mehanizacije in strojev, prišli v sosesko Zaharna Fabrika v Sofiji ter uničili ducate domov, ki so že generacije nudili zatočišče romskim družinam. 

Med velikonočnimi prazniki so tako številne družine ostale brezdomne in brez vsega. Župan prestolnice je tedaj dejal, da je bila šestim družinam zagotovljena nastanitev v občinskih stanovanjih, devet posameznikov pa je bilo preseljenih v začasna bivališča v isti soseščini. Ostale družine, brez zatočišča, so bile prisiljene spati zunaj ali v šotorih, ki so jim jih prinesli prostovoljci in prostovoljke. Tako občinske kot državne oblasti niso uspele zagotoviti zadostnih začasnih nastanitvenih prostorov ali podpore, da bi vse prizadete družine prejele primerno pomoč. V nekaterih primerih so lokalni uradniki javno zavrnili, da bi pomagali izseljenim družinam. 

Evropsko sodišče za človekove pravice je 24. aprila ponovilo svoj poziv bolgarskim oblastem, naj zagotovijo primerno nastanitev. A do danes ostajajo številne romske družine brezdomne in v hudi stiski. Mestna občina Sofija je zamudila tudi 5. maj, ki ga je Evropsko sodišče za človekove pravice postavilo kot rok, do kdaj mora biti zagotovljena nastanitev razseljenim osebam.

Bolgarija je podpisnica številnih mednarodnih in evropskih konvencij in deklaracij o človekovih pravicah, vključno z Mednarodnim paktom o državljanskih in političnih pravicah, Mednarodnim paktom o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah, s Konvencijo o otrokovih pravicah, z Mednarodno konvencijo o odpravi vseh oblik rasne diskriminacije in revidirano Evropsko socialno listino. Odbor Združenih narodov o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah je v svojih splošnih zavezah v komentarju 7 poudaril, da so izselitve dovoljene zgolj kot skrajna sila, preden se zgodijo, pa mora priti do iskrenega posvetovanja z vsemi prizadetimi, da se poskuša premisliti vse možnosti, ki bi lahko preprečile takšno izselitev, prav tako pa mora biti osebam, ki jo potrebujejo, nudena primerna nadomestna nastanitev, zagotovljene pa morajo biti tudi varovalke, da se zaščiti dostojanstvo in človekove pravice vseh.