Ob 30. obletnici izbrisa – ko so slovenske oblasti 26. februarja 1992 iz Registra stalnih prebivalcev Slovenije izbrisale 25.671 posameznic in posameznikov, vključno s 5360 otroki – v Amnesty International Slovenije skupaj z izbrisanimi, njihovimi organizacijami, aktivisti in aktivistkami ter institucijami organiziramo dve razstavi in predstavo. Vljudno vabljeni!
- 30 let s(r)amote. Razstava ob 30. obletnici izbrisa v Galeriji Kresija: 25. februar do 31. marec. Posvečena Aleksandru Todoroviću, neumornemu borcu za popravo krivic izbrisanim. V sodelovanju z Mestno občino Ljubljana. Kliknite za FB dogodek.
- 30 let s(r)amote. Razstava portretov in pričevanj izbrisanih na Gallusovem nabrežju v Ljubljani: od 25. februarja. Fotograf: Borut Krajnc.
- Predstava Izbrisani d.o.o. v Španskih borcih v Ljubljani: 26. februar ob 20:00, Velika dvorana. Producent: Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov. Avtorja scenarija: Franci Slak, Lana Bitenc. Kliknite za informacijo o nakupu vstopnic.
Galerija Kresija: Razstava 30 let s(r)amote

»Pričujoča razstava je opomin na trpljenje in ponižanje izbrisanih in hkrati poklon njihovi trdoživosti, pogumu in neomajni vztrajnosti. Je zahvala, da so nam razkrili del naše državne zgodovine in naše kolektivne identitete. In zahvala, da so nas vsa dolga leta opozarjali, da je zdrs v krivice možen vsak trenutek, če na človekove pravice in demokracijo ne pazimo z budnim očesom in vsemi pravnimi sredstvi,« je zapisala Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije, v spremnem besedilu k razstavi.
Ogled razstave v družbi organizatorjev Amnesty International Slovenija, izbrisanih in fotografov bo potekal v petek, 25. februarja, med 17. in 19. uro. Ogled razstave bo mogoč do 20. ure. Vabljeni!
Gallusovo nabrežje: 30 let s(r)amote. Portreti izbrisanih skozi fotografski objektiv Boruta Krajnca.

Na Gallusovem nabrežju v Ljubljani bo od 25. februarja popoldne na ogled serija portretov, ki jih je ustvaril Borut Krajnc. Opremljeni bodo s citati in kratkim orisom zgodb portretiranih, ki smo jih zbrali v slovenski Amnesty. Toplo se zahvaljujemo vsem izbrisanim, ki so se odzvali na vabilo in nam zaupali svoje zgodbe, četudi je to pomenilo tudi obujanje bolečih spominov.
Izbris je zaznamoval življenja izbrisanih in njihovih bližnjih. Po prvi veliki krivici samega izbrisa so sledile številne druge, povezane s tem, da so na papirju nehali obstajati. Kljub tem udarcem se niso vdali, borili so se za svoje nezakonito odvzete pravice, se povezovali z drugimi in – z besedami Irfana Beširevića – »Delali proteste in ulica je bila naš glasnik.«
Foto: Mirjana Učakar, ena od izbrisanih, ki bo predstavljena na Gallusovem nabrežju. Mirjana je dolgoletna aktivistka za pravice izbrisanih.
Gledališka predstava v Španskih borcih: Izbrisani d.o.o.

V Centru kulture Španski borci bo 26. februarja ob 20. uri gledališka predstava z naslovom Izbrisani d.o.o.. Tragikomedija o največji množični kršitvi človekovih pravic v Sloveniji je bila premierno izvedena ob 15. obletnici izbrisa leta 2007 v Socialnem centru Rog. Tokrat bo igralska zasedba nekoliko spremenjena, predstava pa bo odigrana v čast in spomin na pokojnega borca za človekove pravice Aleksandra Todorovića in pokojnega režiserja Francija Slaka, sicer avtorja predstave.
Mitja Velikonja je o predstavi zapisal: »V celoti gledano je predstava prepričljiva in je naletela na navdušen odziv občinstva iz dveh povezanih razlogov. Prvi je neposrednost, iskrenost in spontanost amaterskega gledališča (in po drugi strani prav tako uličnega gledališča, katerega nekaj elementov je prevzela), bahtinovska karnevalskost, v kateri imajo prav napake, šum, preprostosti, improvizacije, nerodnosti, nedoslednosti, pozabljanja teksta – se pravi vse tisto, česar zagovorniki »pravega teatra« ne trpijo – največjo vrednost.«
Za celotno recenzijo predstave Izbrisani d.o.o. kliknite tukaj.
Ekipa, ki je ustvarila predstavo: režiser Franci Slak; scenarista Lana Bitenc, Franci Slak; kostumografinja Bjanka Ursulov. Igralska zasedba, ki bo nastopila na sobotni predstavi: Ratko Stojiljković, Slavko Trivković, Helena Krapež Škoberne, Maja Ivačič, Slavica Đuričić, Mirjana Učakar, Andraž Rožman, Rok Hrovat in Nina Vombergar.
Kliknite za informacije o nakupu vstopnic.