Razžaloščeni zaradi padca novele zakona na referendumu

V Amnesty International Slovenije smo razžaloščeni, da novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na referendumu ni bila potrjena. Obžalujemo, da zadostno število volivk in volivcev ni podprlo porok za vse ter s tem enakost, enakopravnost in odpravo diskriminacije istospolnih parov.

Zahvaljujemo se volivkam in volivcem, ki so glasovali »za« in se s tem postavili na stran širjenja obsega državljanskih pravic.

13 evropskih držav je že uzakonilo istospolne poroke. Istospolnim parom je treba omogočiti sklepanje zakonske zveze, da bi lahko v celoti uživali človekove pravice brez diskriminacije – tako kot pari nasprotnega spola.

Novela zakona je odpravljala diskriminacijo istospolno usmerjenih parov. Nobenega objektivnega razloga ni, da bi se jim odrekalo sklenitev civilne zakonske zveze.

Strokovna analiza je v Sloveniji pokazala, da je najmanj 70 zakonov z različnih področij življenja, ki diskriminirajo istospolno usmerjene; med drugim gre pri tem tudi za pravice iz socialnega in zdravstvenega varstva. Prav je, da se z uveljavitvijo novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih to neupravičeno razlikovanje odpravi.

Že več kot dobro desetletje je prepoved diskriminacije na podlagi spolne usmerjenosti ali spolne identitete mednarodno priznano načelo. Drugi člen Splošne deklaracije človekovih pravic in drugi člen Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah zagotavljata pravico do zaščite pred diskriminacijo v uživanju človekovih pravic. 26. člen Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah terja enako varstvo vsakogar pred zakonom.

Pravica do poroke in osnovanja družine je v 16. členu Splošne deklaracije človekovih pravic iz leta 1948 in v 23. členu Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah iz leta 1966. Čeprav uporabljata pojma “moški in ženske”, je treba te člene gledati skozi optiko današnjih norm in vrednot – ne tistih, ki so veljale pred pol stoletja. Zdaj, ko sta spolna usmerjenost in spolna identiteta pripoznani kot okoliščini, na podlagi katerih se ne sme diskriminirati, je treba pravico do poroke interpretirati v tej luči.