V Amnesty International Slovenije pozdravljamo, da je Slovenija končno dobila zakon o dolgotrajni oskrbi. Zanj smo si, skupaj z drugimi, v zadnjih letih prizadevali tudi mi, med drugim tudi s peticijo Naj bo starost lepa – aprila letos smo na zdravstveno ministrstvo poslali 7878 zbranih podpisov (več).

Zakon ob sprejetju pušča odprta številna vprašanja, na nekatera smo z različnim uspehom skupaj z drugimi opozarjali med postopkom njegovega sprejemanja (npr. skupaj s/ Skupnostjo socialnih zavodov Slovenije, Sindikatom upokojencev Slovenije, Socialno zbornico Slovenije, Društvom Srebrna nit – Združenje za dostojno starost, Združenjem Spominčica – Alzheimer Slovenije, Združenjem za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas in Zvezo društev upokojencev Slovenije ZDUS smo 19.11.2021 opozorili: Predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi uporabnikom ne bo prinesel boljših in dostopnejših storitev.)
Neodgovorjeno ostaja, kaj bo z domovi za starejše, ki se statusno ukinjajo (vsi prehajajo v sistem dolgotrajne oskrbe). Nedorečeno je tudi financiranje dolgotrajne oskrbe, kar bo moral urediti prihodnji zakon. Dobro je, da v vmesnem času kritje izdatkov garantira splošni proračun države.
Zakon je bil v parlamentu spremenjen, zato ga bomo podrobneje še preučili.
Pomembno pa je tudi, da država na sistemski ravni začne naslavljati tudi druge nenaslovljene potrebe starejših, kot so podpora pri vgradnjah dvigal, adaptacijah, mobilnosti in zagotovitvi sodobnih oblik skupnostnega bivanja.