Tako imenovano »kulturo posilstva«, ki normalizira in celo opravičuje spolno nasilje, vključno s posilstvom, v naših družbah podpirajo in ohranjajo škodljivi miti in stereotipi o spolu.
Posilstvo se lahko zgodi v vseh okoliščinah. Edini način, da vemo, da ne gre za posilstvo, je, če sta obe strani prostovoljno privolili v dejanja. Oblačila, preteklo vedenje ali poroka ne pomenijo soglasja.
Pomembno je, da naš aktivizem in pogovori prispevajo k razkritju »mitov o posilstvu« in ne k njihovemu utrjevanju.
Zavedajte se, da jih lahko »razbijalci mitov« nenamerno okrepijo. S pretirano pozornostjo »mitom« lahko namreč prispevamo k njihovemu nadaljnjemu širjenju. Obstaja tveganje, da si bodo ljudje zapomnili mit in ne del, ki ga je treba razbiti.
Če ste ustvarili vsebino za deljenje na družbenih omrežjih, premislite, ali vaša umetniška dela, sporočila in komentarji morda nenamerno uporabljajo ali krepijo napačne predstave ali stereotipe o spolni identiteti, spolu, privolitvi ali drugih. Če ste v dvomih, jih preverite pri drugih, preden jih javno delite.
Nekaj dejstev za odgovor na nekatere pogoste »mite o posilstvu« in stereotipe
To, kako se neka oseba oblači, koliko alkohola spije, s kom gre ven, kako se obnaša, kako živi svoje življenje, ne pomeni, da je odgovorna_n, če je posiljen_a. Edini krivec za posilstvo je storilec.
1. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »To si je zaslužila zaradi svojih oblačil«; »Bila je spogledljiva«; »Tudi če je šlo za posilstvo, je žrtev sama kriva«; »Spolni delavci_ke ne morajo biti posiljeni_e« itd., lahko odgovorite tako:
Posilstvo je kršitev telesne celovitosti in spolne avtonomije druge osebe in je zato kaznivo dejanje, ki ga povzročijo dejanja posiljevalca, NE žrtve.
2. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Ni rekla ne«; »Ni protestirali_a« in »Ni bilo nasilja.« itd., lahko odgovorite tako:
Obe vpleteni osebi imata odgovornost ugotoviti, ali druga soglaša s spolnim odnosom. Odsotnost »ne« ni »da« – samo iskren »da« pomeni »da«. Obstaja več razlogov, zakaj nekdo ne zmore reči »ne«; različni ljudje se različno odzovejo, ko doživijo spolno nasilje.
3. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Moški ne morejo biti posiljeni.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Medtem ko je večina žrtev posilstva žensk in deklet, je lahko žrtev vsak, ne glede na spol.
4. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Prejšnji teden je privolil_a v spolne odnose, zato je privolil_a tudi danes.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
To, da gre oseba z nekom na zmenek, gre z nekom domov ali je imela z osebo v preteklosti spolno razmerje ali odnose, ne pomeni nujno, da je oseba ob tej trenutni priložnosti dala soglasje za spolne odnose.
5. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Večino posilstev zagrešijo tujci, nekdo, ki ga žrtev ne pozna, očitno in povsem ‘slaba oseba’«; »Oseba ne more spolno napasti partnerja_ke ali zakonca.«) ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Najpogosteje so storilci zdajšnji ali nekdanji partnerji ali prijatelji.
6. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Mnogi ljudje verjamejo, da se spolno nasilje in posilstva dogajajo samo ponoči, v javnosti ali na prostem, na nekaterih temnih mestih, kot so ulice, gozdovi, parki.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Najpogosteje se posilstvo zgodi na domu žrtve, nekje v bližini ali na domu nekoga, ki ga pozna.
7. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »To je samo nezaželen seks.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Posilstvo je zločin, ki lahko povzroči veliko gorja. Pogosto slišimo, da posilstvo ni »pravi zločin« ali da žrtve prijavijo posilstvo zgolj takrat, ko obžalujejo, da so imele spolne odnose, VENDAR so fizični in čustveni učinki posilstva ter napad na telesno celovitost in spolno avtonomijo tisto, kar naredi posilstvo zločin.
8. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Veliko žrtev laže o tem, da so bile posiljene/nadlegovane in podajajo lažne prijave zaradi maščevanja ali ker ne želijo priznati razmerja«; »Ženske se rade maščujejo.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Žrtve morajo biti zelo pogumne in močne, da napad prijavijo policiji. Žrtve si zaslužijo, da se jim verjame, prejeti morajo podporo, do katere so upravičene, dejstva, ki jih poročajo, pa morajo biti predmet temeljite preiskave.
9. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Oseba, ki je »res« preživela spolni napad, to vedno prijavi takoj« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Večina preživelih ne prijavi posilstva. Tisti, ki ga ali povedo, kaj se jim je zgodilo, to pogosto storijo več tednov, mesecev ali celo let po posilstvu. Njihove izkušnje so še vedno veljavne in pomembne. Sledite #WhyIDidntReport na Twitterju.
10. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Posilstva se ne dogajajo pogosto.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Posilstvo je veliko pogostejše, kot si ljudje mislijo, in nesorazmerno bolj prizadene ženske. V EU je bila posiljena 1 od 20 žensk, starih 15 let in več. To je približno 9 milijonov žensk. Ena od 10 žensk, starih 15 let in več, v EU je doživela neko obliko spolnega nasilja.
11. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Zakaj govorite samo o ženskah? Tudi moški so posiljeni.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Ob posilstvih je pomembno prepoznati dimenzijo spola ter sprejeti pristop, ki upošteva spol, pri tem pa upoštevamo tudi posebne potrebe različnih skupin žrtev spolnega nasilja. Ukrepi, ki lahko opolnomočijo ženske in dekleta, bodo koristili tudi moškim, nebinarnim osebam in osebam vseh spolov, ki doživljajo spolno nasilje.
12. Če nekdo pravi nekaj v tem smislu: »Spolne_i delavke_ci ne morejo biti žrtve spolnega napada.« ali kaj podobnega, lahko odgovorite tako:
Spolne_i delavke_ci imajo pravico, da dajo ali ne soglasje za kakršno koli spolno aktivnost, zato so lahko posiljene_i tako kot vsi drugi. Ko se spolni delavci_ke pogajajo o plačanem spolnem odnosu, gre za sporazumne dejavnosti, ne pa za posilstvo ali nasilje.