Punčka zmagovalni film FDF 2021

Tričlanska žirija slovenske Amnesty – v njej so bili Nataša Bučar, Dragan Barbutovski in Ketty Nivyabandi – je na 23. Festivalu dokumentarnega filma za najboljši dokumentarni film na temo človekovih pravic razglasila film Punčka, ki ga je režiral Sébastien Lifshitz.

Nataša Bučar, Dragan Barbutovski in Ketty Nivyabandi med odločanjem na daljavo o zmagovalnem dokumentarcu na FDF 2021.
Nataša Bučar, Dragan Barbutovski in Ketty Nivyabandi med odločanjem na daljavo o zmagovalnem dokumentarcu na FDF 2021.

Odločili so se tudi za posebno omembo, ki so jo namenili dokumentarnemu filmu Primer spolne zlorabe, ki ga je režirala  Alison Kuhn.

Punčka se je “zarezala v gledalska srca”

Kot so pojasnili v žiriji, se jih je film Punčka “globoko dotaknil. S svojo močno sporočilnostjo je zarezal v naša gledalska srca.”  

V obrazložitvi so še zapisali: “Dokumentarni film v režiji Sébastiena Lifshitza  je tenkočutna in poglobljena študija stiske transspolne osebe, ki se sooča z občutenjem razkola med njenim biološkim spolom in spolom, s katerim se pri svojem bivanju identificira. Stiska je še posebej grozljiva zaradi dejstva, da gre za osemletnega otroka, majhno deklico, ki se sooča z nasilnim zavračanjem okolice, da bi sprejela njeno drugačnost. Na srečo deklico podpira družina, v prvi vrsti njena borbena mama, ki premaga lastne dvome, da bi hčerino srečo postavila na prvo mesto.

Z odlično fotografijo film naslika zelo ganljiv portret deklice, ki jo z vso občutljivostjo kamere opazuje v otroških igrah, ki se jih igra, in med plesnimi tečaji, obenem pa daje besedo njeni mami, ki počasi razkriva vsakodnevno resničnost, ki je povezana s tem, ali ima njen otrok pravico biti srečen ali ne.”

Posebno posvetilo tudi igralkam 

Žirija je posebno omembno namenila filmu Primer spolne zlorabe, v katerem pet igralk, ki so na začetku svoje profesionalne poti, z gledalci deli izkušnje zlorab in manipulacij, ki so jih bile deležne med avdicijo za film. 

Kot so zapisali v obrazložitvi, so posvetili to posebno priznanje ne samo filmu, ampak tudi vsem tistim igralkam, ki so nedavno tudi v slovenskem prostoru pogumno spregovorile o svojih izkušnjah zlorab v ranljivem okolju umetniškega ustvarjanja.

Dodali so: “Mlada nemška režiserka Alison Kuhn jih postavi v varno okolje gledališkega odra, kjer pripovedujejo svoje zgodbe in izkušnje, pomešane z jezo in odločenostjo, da s pripovedjo presekajo toksično okolje filmskih, gledaliških in televizijskih avdicij, kjer je pod krinko umetnosti dovoljeno marsikaj. Gre za pomembno filmsko delo, ki osvetljuje skriti svet ozadja filmskega ustvarjanja, ki je pogosto vse prej kot romantično in profesionalno.”

V spodnjem videu posnetku lahko prisluhnete pogovoru z režiserko tega filma. Ob robu festivala se je z njo pogovarjal Simon Popek, vodja filmskega programa Cankarjevega doma.

Izbor med petimi tekmovalnimi filmi

Žirija je izbirala med temi dokumentarci:

* Nasmeh Helen Keller (Her Socialist Smile), režija John Gianvito

* Primer spolne zlorabe (The Case You), r. Alison Kuhn

* Nemesis (Nemesis), r. Thomas Imbach

* Acasa, moj dom (Acasa, My Home), r. Radu Ciorniciuc

* Punčka (Petite fille), r. Sébastien Lifshitz

Amnesty International Slovenije že od leta 2005 v sodelovanju s Cankarjevim domom (najprej na Liffe, od 2009 pa na FDF) podeljuje nagrado najboljšemu filmu na temo človekovih pravic.