Prepoved hidžaba v francoskem športu razkriva diskriminatorna dvojna merila pred olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami

Odgovor Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) na skupno pismo, ki poziva k odpravi prepovedi nošenja hidžaba, je zaničljiv in neustrezen.

Amnesty International poudarja, da prepoved nastopanja na olimpijskih igrah francoskim športnicam, ki nosijo naglavne rute, krši mednarodno zakonodajo o človekovih pravicah. Prav tako in razkriva diskriminatorno hinavščino francoskih oblasti ter strahopetno šibkost Mednarodnega olimpijskega komiteja.

Poročilo Amnesty International z naslovom »Ne moremo več dihati. Celo s športom se ne moremo več ukvarjati«: Kršitve človekovih pravic muslimanskih žensk in deklet zaradi prepovedi nošenja hidžaba v športu v Franciji (“We can’t breathe anymore. Even sports, we can’t do them anymore”: Violations of Muslim women’s and girls’ human rights through hijab bans in sports in France) opisujejo uničujoč vpliv, ki ga ima prepoved nošenja hidžaba na muslimanske ženske in dekleta na vseh ravneh francoskega športa.

»Prepoved francoskim športnicam, da tekmujejo s športnimi hidžabi na olimpijskih in paraolimpijskih igrah, je posmeh trditvam, da bodo letošnje olimpijske igre v Parizu prve, ki bodo zagotovile enakopravnost spolov. Prav tako razkriva rasistično diskriminacijo na podlagi spola, ki vpliva na dostop do športa v Franciji,« je dejala Anna Błuś, mednarodna raziskovalka Amnesty International za pravice žensk v Evropi. 

»Diskriminatorna pravila, ki določajo, kaj ženske lahko oblečejo, so kršitev človekovih pravic muslimanskih žensk in deklet ter imajo uničujoč vpliv na njihovo sodelovanje v športu, saj blokirajo prizadevanja, da bi bil šport bolj vključujoč in dostopnejši.«

Prepoved nošenja hidžaba v številnih športih v Franciji je ustvarila nevzdržno situacijo, v kateri država gostiteljica olimpijskih iger krši številne obveznosti v skladu z mednarodnimi pogodbami o človekovih pravicah, katerih pogodbenica je. Prav tako pa krši zaveze in vrednote, določene v lastnem dokumentu Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) o človekovih pravicah. Kljub večkratnim zahtevam MOK doslej ni želela pozvati športne oblasti v Franciji, naj razveljavijo prepoved nošenja hidžaba športnicam na olimpijskih igrah in na vseh ostalih ravneh športa. V odgovoru na pismo koalicije organizacij, kjer smo pozvali k ukrepanju, je MOK trdila, da francoska prepoved nošenja športnih hidžabov ni v pristojnosti olimpijskega gibanja, in dodala, da si svobodo veroizpovedi različne države razlagajo na različne načine. V odgovoru MOK ni omenila drugih pravic, ki jih krši prepoved, kot sta svoboda izražanja in dostop do zdravja.

Francoske prepovedi športnih pokrival so v nasprotju s pravili o oblačilih mednarodnih športnih organizacij, kot so FIFA (Mednarodna nogometna zveza), FIBA ​​(Mednarodna košarkarska zveza) in FIVB (Mednarodna odbojkarska zveza). Amnesty International je preučila pravila v 38 evropskih državah in ugotovila, da je Francija edina, ki ima prepoved nošenja verskih pokrival bodisi na ravni nacionalnih zakonov bodisi posameznih športnih predpisov.