IZBRISANIH LJUDI
Država je izbrisane pustila na cedilu, saj krivic še vedno ni ustrezno popravila. Tragična smrt Zorana Tešanovića je le zadnji okruten opomin na stiske, ki jih izbrisani živijo še dandanes. Mnogi si tudi po tridesetih letih izbrisa niso mogli povrniti stalnega prebivališča, ki jim je bilo nezakonito in protiustavno odvzeto. Živijo brez dokumentov, brez zavarovanja, številni pa se v Slovenijo nikoli sploh niso mogli vrniti.
Amnesty Slovenije in Mirovni inštitut vlado pozivata k čimprejšnji pripravi zakonskih ukrepov, ki bodo omogočili povrnitev statusa in popravo krivic vsem izbrisanim. Ukrepi, ki morajo biti brez časovne omejitve, morajo omogočiti hitro in učinkovito ureditev statusa ter dostop do socialnega in zdravstvenega varstva.
Ukrepaj in zahtevaj zakonske ukrepe za povrnitev statusa in popravo krivic vsem izbrisanim.
Dodatne informacije
26. februarja 1992 so slovenske oblasti iz registra stalnega prebivalstva izbrisale 25.671 ljudi, med njimi 5360 otrok. V slovenski Amnesty International se že dolga leta skupaj z izbrisanimi in drugimi nevladnimi organizacijami zavzemamo za njihove pravice. Slovenske oblasti so izbrisane vse do danes puščale na cedilu in sprejemale pomanjkljivo zakonodajo, ki ni omogočala prave poprave krivic. Zato se naša borba nadaljuje. Zahtevamo popravo krivic in sprejetje zakonskih ukrepov, ki bodo omogočili povrnitev statusa tistim, ki že več kot 33 let živijo brez dokumentov, brez zavarovanje in brez ostalih povezanih pravic. Več o izbrisu in našem delu.
Opravičilo v imenu države
Skupaj z drugimi, zlasti organizacijami izbrisanih, smo si v Amnesty International dolga leta prizadevali za to, da bi dosegli opravičilo za izbris. V pričakovanju že 30. obletnice izbrisa smo v 2021 v sodelovanju s Civilno iniciativo izbrisanih aktivistov (CIIA) znova intenzivirali aktivnosti v to smer, med drugim smo k opravičilu v imenu države predsednika države pozvali tudi s peticijo v okviru vsakoletne akcije Pišem za pravice. Opravičilo smo dosegli dan pred 30. obletnico izbrisa, kar je izjemnega pomena in predstavlja pomemben element poprave krivic.
Žal pa je opravičilo predsednika države za večino izbrisanih edina oblika poprave krivic, ki so je bili deležni vsi izbrisani. Kljub sodnim zmagam, vključno s sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v zadevi Kurić, več kot polovici izbrisanih še vedno ni bil povrnjen nezakonito odvzeti status niti niso prejeli odškodnine za utrpljeno škodo.
Pismo predsedniku vlade dr. Robertu Golobu
Spoštovani predsednik slovenske vlade dr. Robert Golob.
Pozivamo, naj vlada RS čim prej pripravi zakonske ukrepe, ki bodo omogočili povrnitev statusa in popravo krivic vsem izbrisanim. Ukrepi, ki morajo biti brez časovne omejitve, morajo omogočiti hitro in učinkovito ureditev statusa ter dostop do socialnega in zdravstvenega varstva.
Usoda gospoda Tešanovića se ne sme nikoli več ponoviti.