Podpisane nevladne organizacije* smo zgrožene nad tem, da je predsednik vlade Janez Janša na svojem uradnem profilu poobjavil zapis, ki poziva k nasilju nad poslanko.
Dejanje je zavržno na več ravneh.
Od premiera pričakujemo obsojanje nasilja in sprejemanje učinkovitih ukrepov in politik za njegovo izkoreninjenje.
To pomeni, da pričakujemo, da se vsakič znova opredeli do neprimernih, diskriminatornih ali nasilnih izjav drugih, jih primerno obsodi, izrazi ničelno toleranco do nasilja in sam nikoli ne uporablja jezika, ki nasilje, še posebej nasilje nad ženskami, tolerira, minimalizira, racionalizira ali opravičuje. Besede in dejanja voditelja imajo veliko težo in posledice. Še posebej bi se moral premier svoje odgovornosti zavedati v času, ko smo priče strmemu porastu najhujših nasilnih kaznivih dejanj v družini in nas še posebej skrbi stanje na tem področju.
Glede na to, da sta Slovenija in svet v pandemiji – a ne le covida-19, ampak v trdovratni epidemiji nasilja nad ženskami, ki se je v preteklem letu po razpoložljivih podatkih še povečalo – kaže poobjava spornega tvita na nerazumevanje razsežnosti in posledic tega nasilja. Če upoštevamo še porast števila intimnopartnerskih umorov, ki smo mu priča v Sloveniji, pa lahko tako ravnanje označimo preprosto za brezčutno.
Dodatno je retvit predsednika vlade skrajno problematičen tudi z vidika načina delovanja v politiki.
Očitno se mu zdi primerno s svojimi sledilci deliti predlog, da se poslanko oklofuta. S tem poleg odobravanja nasilja nad sočlovekom pošilja sporočilo primernosti takega obračunavanja v političnem prostoru.
Da je tarča takega odziva ženska, je zgovorno in žal še vedno preveč običajno. Realne izkušnje žensk z vsega sveta, ki delujejo v javnem prostoru, tudi v politiki, kažejo, da so pri tem pogosto izpostavljene nadlegovanju in ustrahovanju.
Pozivi in/ali odobravnanje tega, da se z ljudmi, ki mislijo drugače in so kritični, obračuna z zaušnicami, so ponižujoči, učinkujejo ustrahovalno in kršijo pravico do svobode izražanja in mnenja.
*Podpisane organizacije (podpisi se bodo dopolnjevali)
Amnesty International Slovenije
Društvo na nenasilno komunikacijo
Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja
Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC
Društvo Ključ – center za boj proti trgovini z ljudmi
Zavod TransAkcija
Forum za enakopraven razvoj, društvo
Zavod Krog
Zavod Emma
Legebitra
Društvo UP Jesenice
Humanitas
Zavod Tri
Avanta Largo
Društvo Življenje brez nasilja – Varna hiša Novo mesto
Zavod Karitas Samarijan
Društvo Stigma – Varna hiša
Mirovni inštitut
Delavska svetovalnica
Društvo ženska svetovalnica
Slovenska filantropija
Beli obroč Slovenije