Letošnji naziv Ambasador vesti Amnesty International so prejeli podnebna aktivistka Greta Thunberg in gibanje šolske mladine Petki za prihodnost (Fridays for Future).
S tem nazivom v Amnesty International izrazimo najvišjo čast ljudem, ki so se edinstveno izkazali z vodenjem in pogumom pri zavzemanju za človekove pravice. Letos se ne morem domisliti boljšega prejemnika, kot so Greta Thunberg in gibanje Petki za prihodnost.
Kumi Naidoo, generalni sekretar Amnesty International
Dodal je, da nas navdušuje odločenost, s katero nas mladi aktivisti po vsem svetu soočajo z realnostjo podnebne krize. “Vsaka mlada oseba, ki sodeluje v Petkih za prihodnost, živi po svoji vesti. Opominjajo nas, da smo bolj močni, kot si mislimo, in da imamo vsi vlogo v zaščiti človekovih pravic pred podnebno katastrofo.”
“Za mlade ljudi pogosto rečemo, da so voditelji prihodnosti. Zelo sem vesel, da so Greta Thunberg in drugi iz gibanja Petki za prihodnost ignorirali to sporočilo. Če bi čakali na svojo prihodnost, prihodnosti za nikogar od nas ne bo. Dokazali so nam, da so že vodje, zdaj pa je čas, da zgledu sledijo tudi odrasli,” je dodal Kumi Naidoo.
“Dolžnost, da poskusimo izboljšati svet”
“Zelo sem počaščena, da lahko v imenu Petkov za prihodnost sprejmem nagrado Amnesty International Ambasador vesti. To ni moja nagrada, to je nagrada vseh. Čudovito je videti priznanje, ki ga sprejemamo, in se zavedati, da se borimo za nekaj, kar ima učinek,” je dejala Greta Thunberg.
“Ravnanje po vesti pomeni, da se boriš za to, kar meniš, da je prav. Mislim, da to počnejo vsi, ki so del tega gibanja, ker imamo dolžnost, da poskusimo izboljšati svet. Vsi se moramo boriti proti hudi nepravičnosti, da so in bodo najbolj prizadeti ljudje na globalnem Jugu, ki so za podnebne spremembe najmanj odgovorni.”
Dodala je: “Človekove pravice in podnebna kriza gredo z roki v roki; ne moremo rešiti enih brez drugih. Podnebne spremembe pomenijo, da ljudje ne bodo mogli pridelovati hrane, v nevarnosti bodo njihovi domovi, posledice bodo za njihovo zdravje. Vlade so nas dolžne zaščititi, zakaj torej ne delajo ničesar, da bo preprečile, da nam podnebne spremembe uničijo življenja?”
Med preteklimi prejemniki Malala, lani Colin Kaepernick
Nagrada Ambasador_ka vesti je bila zasnovana leta 2002, da bi z njo slavili posameznice_ke in skupine, ki so prispevali k napredku človekovih pravic ter tako ravnali v skladu s svojo vestjo, se zoperstavili krivicam ter uporabili svoje talente za navdihovanje drugih. Naziv so v preteklosti med drugim prejeli Nelson Mandela, Malala Yousafzai, Harry Belafonte, Ai Weiwei, mladinske skupine v zahodni in srednji Afriki, Angélique Kidjo, kanadsko gibanje za pravice staroselcev, Alicia Keys in lani Colin Kaepernick.
Petke za prihodnost je začela Greta, švedska najstnica, ki se je avgusta 2018 odločila, da bo vsak petek manjkala v šoli in namesto tega protestirala pred švedskim parlamentom, dokler ta ne bo sprejel konkretnih ukrepov za soočanje s podnebnimi spremembami.
Njena prizadevanja so zajela svet; na zadnjem globalnem dnevu Petki za prihodnost 24. maja je sodelovalo že več kot milijon mladih z vsega sveta.
