Srbija: Po poročilu Amnesty International podjetje Cellebrite omejuje nudenje svojih orodij za nadzor v Srbiji

Podjetje Cellebrite je sporočilo, da bo, potem ko je Amnesty International objavil poročilo o tem, kako so srbske oblasti zlorabile njihovo vohunsko programsko opremo in forenzična orodja za nezakonito pridobivanje podatkov o aktivistih in novinarjih, prenehalo z nudenjem teh orodij določenim strankam v Srbiji. Donncha Ó Cearbhaill, vodja Laboratorija za varnost pri Amnesty International se je na to odzvala z besedami:

Ta odločitev še dodatno potrjuje ugotovitve Amnesty International iz decembra lani, da srbska policija in njene obveščevalne službe redno zlorabljajo digitalna forenzična orodja podjetja Cellebrite in to onkraj tega, kar je zakonsko dovoljeno; njihove tarče so civilnodružbeni aktivisti in neodvisni novinarji, kritični do vlade.

Umik licenc za rabo tistim strankam, ki so orodja zlorabile za politične namene, je pomemben prvi korak. Sedaj morajo srbske oblasti nujno izvesti lastno poglobljeno in neodvisno preiskavo, zahtevati odgovornost kršiteljev, zagotoviti popravo krivic žrtvam in vzpostaviti učinkovite varovalke, da se prepreči prihodnje zlorabe.

Pomembne ugotovitve podjetja Cellebrite kažejo, da mora podjetje okrepiti svoje postopke nadzora dolžne skrbnosti, da se prepreči, da bi se njihovi izdelki uporabljali za kršenje človekovih pravic. Bistveno je, da do te okrepitve mehanizmov dolžne skrbnosti pride, preden Cellebrite obnovi licence svojim dosedanjim srbskim strankam ali izda nove licence novim strankam v Srbiji.«

»Vsak izvoz tehnologij za digitalno forenziko in vohunjenje v Srbijo se mora ustaviti, dokler tamkajšnje oblasti ne zagotovijo učinkovitega in neodvisnega nadzornega sistema s pregledom nad vsemi ukrepi, ki lahko posežejo v pravico ljudi do zasebnosti, v njihovo svobodo izražanja ali njihovo pravico do zbiranja,« je sklenila vodja Laboratorija za varnost pri Amnesty International, Donncha Ó Cearbhaill.

Ozadje

Podjetje Cellebrite, s sedežem v Izraelu, je v izjavi z dne 25. februarja 2025 zapisalo, da “po preučitvi obtožb iz poročila Amnesty International iz decembra 2024, smo v Cellebrite z natančnimi koraki preverili vsako trditev, skladno z našimi načeli in politikami zagotavljanja integritete. Ugotovili smo, da je primerno, da v tem trenutku prekinemo z omogočanjem rabe naših izdelkov določenim strankam.” Dodali so, da jemljejo “resno vse obtožbe, da naše stranke zlorabljajo našo tehnologijo v nasprotju z izrecnimi in prepostavljenimi pogoji, ki so vključeni v naših sporazumih s končnimi uporabniki.”

Orodja podjetja Cellebrite v paketu UFED za organe kazenskega pregona in vladne službe omogočajo pridobivanje podatkov iz različnih mobilnih naprav, tudi če orodja nimajo dostopa do gesla naprave. Amnestyjevo poročilo Digitalni zapor: Nadzor in zatiranje civilne družbe v Srbiji iz lanskega decembra je natančno popisalo, kako so bila forenzična orodja za mobilne telefone zlorabljena za pridobitev podatkov iz telefonov novinarjev in aktivistov, v nekaterih primerih pa so tudi omogočila namestitev vohunske programske opreme na telefone. 

Ta digitalni nadzor se v Srbiji dogaja medtem, ko se nadaljujejo in krepijo protivladni protesti in demostracije, ter tudi vztrajno nadlegovanje predstavnikov civilne družbe, ki so kritični do oblasti. V torek so srbske oblasti vdrle v pisarne nevladnih organizacij, da bi preiskale domnevne “zlorabe sredstev USAID”, pri čemer so navajale izjave ameriških vladnih uradnikov, ki so pospremile ukinitev financiranja USAID v Ameriki.