V Severnem mestnem parku Ljubljane od danes domuje Prostor Václava Havla – to je leseno-medeninasta miza z dvema stoloma, postavljenima drug proti drugemu. Zasnoval ga je Bořek Šípek, češki umetnik in arhitekt predsednika Havla. Taki prostori so postavljeni že v vrsti drugih mest – v Washingtonu, Dublinu, Barceloni, Benetkah, Haagu, Lizboni, Oxfordu, Tel Avivu in seveda v kar nekaj čeških mestih. Ljubljanski je že petindvajseti po vrsti. Prostor, posvečen velikemu češkemu državniku in literatu, je oblikovan za spodbujanje “demokratičnega dialoga”.
Prostor sta skupaj postavili Mestna občina Ljubljana (MOL) in Amnesty International Slovenije. Na otvoritvi je bil z nami Bill Shipsey, osebni prijatelj Šipka in Havla, sicer pobudnik programa Art for Amnesty, v okviru katerega se postavljajo ti prostori, ter češka veleposlanica Věra Zemanova.

Václava Havla, slavnega dramatika, disidenta in predsednika najprej Češkoslovaške in kasneje Češke republike, je Amnesty International, ko je bil zaprt, razglasila za zapornika vesti (tudi Bill Shipsey je pisal apele zanj, ko je bil v zaporu). Leta 2003 je bil prvi prejemnik našega naziva ambasador vesti. S tem nazivom v Amnesty počastimo posameznice in posameznike, pa tudi skupine, ki s svojim delom navdušujejo številne druge, da vzamejo krivice osebno, ne glede na to, kje se dogajajo. Skozi leta se je ta klub ambasadorjev vesti povečal s številnimi uglednimi člani in članicami. Med njimi so na primer Nelson Mandela, Malala, Ai Weiwei, Joan Baez, lani tudi Alicia Keys in kanadsko gibanje staroselskih ljudi, ki se borijo za svoje pravice.
Shipsey je na otvoritvi izrazil posebno veselje tudi zaradi zanimive povezave Šipka in Plečnika. Šípek je bil 10 let Havlov arhitekt in je izvajal dela na praškem gradu. To so bile prve renovacije na gradu, potem ko je slavni slovenski arhitekt Plečnik na njem delal za predsednika Thomasa Masaryka pred skoraj sto leti.