Pot ob žici 2021: Koraki za odpravo nasilja nad ženskami

Amnesty International Slovenije že vrsto let ob robu majske prireditve Pot ob žici v Ljubljani opozarja na različne vidike človekovih pravic. Letos organizirane prireditve zaradi preprečevanja covida-19 sicer ne bo, a vseeno med 5. in 17. majem ob Poti spominov in tovarištva in v parku Zvezda poteka osveščevalna akcija o korakih za odpravo nasilja nad ženskami. To je ena najbolj razširjenih oblik nasilja v intimnih razmerjih in/ali družini. Slovenske statistike glede nasilja med odraslimi v družini, ki jih je obravnavala policija, dokazujejo, da so v skoraj 95 odstotkih žrtve ženske, povzročitelji pa moški.

Nasilje nad ženskami pa ni nikoli zgolj stvar povzročitelja nasilja in njegove žrtve. Pomemben je odziv vseh, ki jim osebe z izkušnjo nasilja zaupajo. Od nas je odvisno, ali bomo pomagali nasilje ustaviti ali pa z našim neprimernim odzivom prispevali, da bo žrtev nasilja ostala brez podpore in pomoči.

“S temi dejstvi v mislih smo se letos povezali z Društvom za nenasilno komunikacijo in Društvom SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, ter v sodelovanju z agencijo Avanta Largo pripravili serijo osveščevalnih sporočil s konkretnimi nasveti za vse, na katere se obrnejo ženske ali dekleta z izkušnjami nasilja,” je dejala Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije.

“V času pandemije opažamo zaskrbljujoč porast nasilja nad ženskami in v družini. Zaradi negotove prihodnosti se žrtve še težje odločijo poiskati pomoč in upajo, da se bo nasilje končalo, ko se bodo končale izredne razmere, v katerih živimo. Želimo jim sporočiti, da je preveč prav vsak dan, ki ga preživijo v strahu in nevarnosti.”

Katja Zabukovec Kerin, predsednica Društva za nenasilno komunikacijo

“Živeti varno in brez nasilja je pravica vsakega izmed nas. Je ena temeljnih človekovih pravic, ki je žal vse prepogosto kršena v naših najintimnejših odnosih. Z izjavami, ki jih boste v okviru akcije brali na panojih, želimo med drugim opozoriti, kako zelo težko je zbrati pogum za tako velik korak, kot je odhod iz nasilja. In kako zelo je pomembno, da takrat žrtve slišijo podporen, opogumljajoč odziv, v katerem jim verjamemo in jih podpremo pri njihovi odločitvi,” je akcijo na pot pospremila Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.

Nasilje v družini in intimnopartnerskih odnosih se dogaja v vseh časih. Nobena okoliščina, niti izredne razmere, ne smejo biti izgovor ali opravičilo za nasilje. Pomoč je na voljo tudi v času epidemije. Naj nihče, ki doživlja nasilje, v stiski ne ostaja sam. 

In kateri so koraki, s katerimi lahko podprete ženske, ki se na vas obrnejo z izkušnjo nasilja – in ki tako postanejo koraki stran od nasilja?

1. Poslušaj.

2. Verjemi ji.

3. Spoštuj njene potrebe in želje.

4. Izražaj ji podporo.

5. Seznani jo z njenimi možnostmi.

6. Spodbujaj jo, da nasilje prijavi.

7. Pospremi jo, ko prijavlja nasilje.

8. Ponudi ji oprijemljivo pomoč.

9. Sprejmi njene odločitve. 

10. Stoj ji ob strani.

Več

Po pomoč v primeru nasilja v družini in intimnopartnerskih odnosih se lahko med drugim obrnete na:  

  • Društvo za nenasilno komunikacijo: 031 770 120  
  • Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja: 080 11 55