Slovenija in Črna gora v svojih pristaniščih ne smeta omogočiti pristanka ladje MK Kathrin, ki pluje pod portugalsko zastavo in ima domnevno na krovu razstrelivo za Izrael, glede na jasno tveganje, da bi njen tovor prispeval k zagrešitvi vojnih zločinov v Gazi, je dejala Amnesty International. Portugalska pa mora nemudoma odstraniti svojo zastavo z ladje, da ne bi omogočala tega nezakonitega transferja.
Po navedbah namibijske vlade in portugalskega zunanjega ministrstva tovor MV Kathrin vključuje razstrelivo, namenjeno v Izrael. Namibijske oblasti avgusta ladji niso dovolile vstopa v svoje glavno pristanišče, odločitev so pojasnile z navzočnostjo osmih kontejnerjev razstreliva RDX Hexogen za Izrael. Izjavi iz kabineta slovenskega predsednika vlade in portugalskega zunanjega ministra nakazujeta, da je ladja namenjena v Črno goro in slovensko pristanišče Koper, kjer bo raztovorila tovor. Ni jasno, kako bo tovor zatem prišel do Izraela.
Smrtonosen tovor ladje MV Kathrin ne sme doseči Izraela, saj obstaja jasno tveganje, da bo prispeval k zagrešitvi vojnih zločinov nad palestinskimi civilisti.
Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije
»Namibija je upravičeno spoštovala svoje mednarodne obveznosti, ko MV Kathrin preko svojega pristanišča ni dovolila prenosa vojaškega tovora v Izrael. Zdaj je na Sloveniji, Črni gori in vseh drugih državah, da naredijo enako in ne omogočijo tega nezakonitega transferja. Portugalska pa mora ladji odreči svojo zastavo.«
Mednarodno humanitarno pravo vsem državam prepoveduje transfer orožja stranem v oboroženem konfliktu, kjer obstaja jasno tveganje, da bi to prispevalo k zagrešitvi vojnih zločinov ali drugih hudih kršitev.
Amnesty International je dokumentirala obširne dokaze o vojnih zločinih, storjenih s strani vseh vključenih v tej zadnji eskalaciji konflikta v Izraelu in na Zasedenem palestinskem ozemlju, pri čemer se uporablja zelo raznoliko orožje. Raziskave Amnesty International kažejo, da je izraelska vojska v zadnjem letu uporabila eksplozivno orožje za neposredne napade na civiliste in civilne objekte ter nediskriminatorne napade v Gazi, za blokiranje humanitarne pomoči in za kolektivno kaznovanje palestinskega prebivalstva
Države, ki še naprej dobavljajo orožje Izraelu, tako delujejo v nasprotju s svojimi zavezami po skupnem prvem členu ženevskih konvencij in morajo nujno ukrepati, da take transferje orožja preprečijo. Nadalje pa so Črna gora, Slovenija in Portugalska kot pogodbenice Pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem zavezane k vzpostavitvi najvišjih možnih skupnih mednarodnih standardov za reguliranje mednarodne trgovine s konvencionalnim orožjem, da bi se tako zmanjšalo trpljenje ljudi.
Amnesty International poziva k takojšnjemu embargu na orožje za Izrael in palestinske oborožene skupine v Gazi zaradi njihove uporabe orožja za storitev vojnih zločinov in drugih hudih kršitev. Vsaka država, ki vede dobavlja orožje stranem v tem potekajočem konfliktu, vključno preko tranzita ladij, ki tovorijo orožje in razstrelivo, s tem tvega kršenje svojih zavez, da ne bo vzpodbujala, prispevala ali pomagala pri kršitvah ženevskih konvencij. Portugalska, Slovenija in Črna gora ne smejo omogočiti transferja tega orožja v Izrael.
Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije
.

Ozadje
MV Kathrin je svoj eksplozivni tovor vkrcala 21. julija v vietnamskem pristanišču Hai Phong.
Namibijske oblasti so 24. avgusta preklicale pred tem podano dovoljenje, da lahko MV Kathrin vpluje v namibijsko glavno pristanišče, po odkritju, da je razstrelivo namenjeno v Izrael. Ta odločitev je temeljila na skrbi, da bi bili lahko potencialno sokrivi za vojne zločine v Gazi. Po razporedu naj bi se MV Kathrin 25. avgusta zasidrala v namibijskem pristanišču Walvis Bay.
Posebna poročevalka ZN za Zasedena palestinska ozemlja Francesca Albanese je 31. avgusta dejala, da je razstrelivo v osmih kontejnerjih na krovu MV Kathrin »po poročanju ključni sestavni del letalskih bomb in izstrelkov«, ki jih Izrael uporablja proti Palestincem. Albanese je pozvala druge države, naj ladji preprečijo zasidranje v njihovih pristaniščih.
Države morajo spoštovati svoje pravne obveze na podlagi skupnega prvega člena ženevskih konvencij in takoj ustaviti vse transfere orožja v Izrael.
Za dodatna vprašanja in izjave smo vam na voljo na [email protected].