Druga obletnica aretacije trojice El Hiblu

28. marca 2021 mineva dve leti od aretacije treh mladoletnikov na Malti, znanih kot trojica El Hiblu. Trije mladi tvegajo preostanek življenja v zaporu, ker so nasprotovali nezakonitemu vračanju k mučenju v Libiji. 

V nadaljevanju več o njih – na dnu strani pa trije predlogi, kako lahko z njimi izrazite solidarnost.

Kdo je trojica El Hiblu in kje točno je težava?  

Del stripa, ki ga je o njihovi zgodbi naredil ©TheFakePan.
Del stripa, ki ga je o njihovi zgodbi naredil ©TheFakePan.

Preden so postali znani kot trojica El Hiblu, so bili le trije najstniki, ki so se navduševali za nogomet in košarko. Želeli so to, kar želimo vsi: varnejše in boljše življenje. Ta skupni cilj jih je pripeljal iz Gvineje in Slonokoščene obale v Libijo. V želji, da bi se izognili celicam za nasilje in mučenje, rezerviranim za tamkajšnje begunce in migrante, so se vkrcali na gumenjak z več kot 100 drugimi, ki so bili namenjeni proti Evropi. 

Gumenjak je kmalu zašel v težave in ga je na morju rešila ladja El Hiblu. Posadka je rešene želela rešiti v Libijo – kar je bilo nezakonito, saj Libija ni varna destinacija – četudi je posadka trdila, da ljudi ne bodo izkrcali v Libiji. Izbruhnil je protest. Tri mlade so prosili, naj pomagajo umiriti situacijo in kot tolmači so branili pravico rešenih, da se v Libiji ne bodo več soočili z mučenjem. Posadka je ladjo obrnila proti Evropi. 

Ko je ladja vstopila malteške vode, so malteške oblasti vdrle na ladjo in trdile, da so jo zasedli s silo. Trije mladi tolmači so bili obtoženi kaznivih dejanj piratstva in terorizma, da bi jih lahko zaprli za vse življenje. V resnici pa so ti trije mladi preprosto skušali poskrbeti za svojo varnost in zaščititi druge rešene. Zdaj so na zatožni klopi. 

Trije mladostniki so bili aretirani 28. marca 2019 in obtoženi zelo hudih kaznivih dejanj. Novembra 2019 so jih izpustili pod varščino in živijo v različnih nastanitvenih zmogljivostih na Malti. Preiskava še poteka in šele pred kratkim se je na sodišču pojavila prva priča. 

Mladi skušajo nadaljevati s svojim življenjem, a nad njimi visi teža postopka. Vsak dan se morajo prijaviti policiji. Najstarejši od trojice in njegova žena sta septembra 2020 dobila otroka. 

AI je s kampanjo Pišem za pravice zbral več kot 247.000 podpisov za izpustitev trojice El Hiblu (med njimi so tudi podpisi iz Slovenije), kar je visoka številka za Malto, s približno 450.000 prebivalci. V Amnesty nadaljujemo kampanjo in spodbujamo javnost, da se angažira okoli tega. 

Kaj lahko storite vi? 

1. Izrazite solidarnost s tvitanjem

Predlog besedila: 

Na Malti trije mladi tvegajo življenje v zaporu, ker so pomagali soprosilcem za azil, da se izognejo mučenju. Mnogi jih vidijo kot junake. Vendar se zdaj soočajo z obtožbami, ki jim bodo uničile življenja. Pozivamo k pravičnosti. Call for justice  #ElHiblu3 

Pravica za # ElHiblu3 (Justice for # ElHiblu3) 

2. Naredite selfi in ga delite na družbenih omrežjih 

Naredite selfi s sporočilom “Justice for # ElHiblu3” ali “Free # ElHiblu3” ali “Drop the charges against # ElHiblu3”.

Trojica ni v priporu, vendar se do konca postopka ne bodo počutili popolnoma svobodne, dokler se obtožbe ne opustijo. 

3. Podpišite peticijo 

Če zanje še niste podpisali peticije v okviru Pišem za pravice 2020 v organizaciji slovenske Amnesty, lahko oddate svoj podpis na mednarodni spletni strani.

Kliknite tu za podpis peticije malteškemu tožilstvu, naj opusti pregon (v angleškem jeziku).