Amnesty International in Civil Rights Defenders smo podali skupno izjavo po poročilih in prijavah široko razširjenega nasilnega zatrtja večinoma miroljubnih protestov študentov in študentk v Beogradu ter po drugih večjih krajih po Srbiji šesti dan zapored, od 28. junija 2025 dalje, ko je študentsko gibanje pozvalo k predhodnim parlamentarnim volitvam:
“Posnetki srbske policije, ki povprek uporablja silo zoper mirne protestnike, ki so se zbrali ob blokadah na ulicah in pred univerzami v Beogradu, so strašljivi in skrb vzbujajoči. Zabeležene so bile številne aretacije in obtožbe zaradi prekomerne ali v drugih pogledih nezakonite rabe sile s strani policije zoper študentske protestnike in protestnice: med protesti, med aretacijami in v priporu. Oblasti morajo nujno raziskati in pojasniti tudi, kdo so bili zamaskirani posamezniki v civilu, ki so napadali protestnice in protestnike.
Država ima dolžnost, da zagotovi javni red in mir ter da se odzove na posamične primere nasilja, a uporaba sile mora biti skrajno sredstvo, uporabljena zgolj, ko je to nujno potrebno in mora biti proporcionalna ter smiselna glede na cilj, ki mora biti legitimen. Pretirano nasilen odziv na mirno izražanje odpora ne more biti in nikoli ni upravičeno.”
Srbske oblasti in organi pregona morajo ravnati zadržano in zagotoviti morajo, da lahko ljudje varno sodelujejo na demonstracijah in izrazijo svoje nestrinjanje, ne da bi se bali zastraševanja, nadlegovanja ali nasilja.
Dodajamo še: “Srbske oblasti in organi pregona morajo ravnati zadržano in zagotoviti morajo, da lahko ljudje varno sodelujejo na demonstracijah in izrazijo svoje nestrinjanje, ne da bi se bali zastraševanja, nadlegovanja ali nasilja. Če se to ne zagotovi, se bo s tem povečala nevarnost, da se bodo razmere še zaostrile. Primere policijske rabe neupravičene sile je treba nemudoma ter neodvisno preiskati in vsi policisti, ki so osumljeni, da so ravnali nezakonito, morajo za to odgovarjati.
Tudi voditelji EU morajo brezpogojno obsoditi vse primere kršitev človekovih pravic protestnic in protestnikov ter poudariti pomen zagotavljanja pravic do mirnega zbiranja in do svobode izražanja, ki ostajata temeljna stebra na srbski poti pristopanja k EU.”
Ozadje
Pretekli teden je prišlo do zaostritve in vse bolj nasilnega zatiranja civilnodružbenih demonstracij in akcij protesta, potem ko so študentke in študentje pozvali k predhodnim parlamentarnim volitvam ter vzpostavili več cestnih blokad po državi. Amnesty International je prejela poročila, da je bilo več sto študentk in študentov, ter dijakov in drugih sodelujočih na protestih aretiranih in pridržanih pod različnimi obtožbami. Mnogi so sedaj nazaj na prostosti, a vrstijo se prijave, da je policija uporabila neupravičeno in prekomerno silo tako med protesti, med aretacijami kot v priporu – vključno s pretepanjem, zaradi česar je več oseb moralo poiskati zdravniško oskrbo.
Na desettisoče oseb je predpreteklo soboto zasedlo ulice Beograda in zahtevalo predčasne parlamentarne volitve. Šlo je za zadnje demonstracije v nizu protestov, ki trajajo skoraj osem mesecev po vsej Srbiji, potem ko se je v Novem Sadu zrušila streha železniške postaje in ubila 16 ljudi, kar je sprožilo tudi dodatne obtožbe o korupciji v javnih infrastrukturnih projektih.