Prekinimo molk: Kršitve človekovih pravic v Afganistanu se morajo končati

Tri leta po ponovnem prevzemu oblasti s strani talibanov Afganistan ostaja država nenadzorovanih in trajnih zlorab človekovih pravic. Preganjanje na podlagi spola, mučenje, samovoljna pridržanja in cenzura – se nekaznovano nadaljujejo. In kakšen je odziv sveta? V najboljšem primeru mlačen.

Preseneča me, kako mednarodna skupnost še vedno pričakuje, da bodo talibani spoštovali človekove pravice.

Tarina Wodod, zagovornica človekovih pravic, Afganistan.

Urepaj in s podpisom peticije pozovi vlade po vsem svetu k ukrepanju.

Dodatne informacije

Odkar so talibani leta 2021 prevzeli oblast, je v Afganistanu stanje človekovih pravic iz dneva v dan slabše. Ženskam so prepovedani vsi vidiki življenja; zlorabe, kot so mučenje in druge oblike slabega ravnanja, samovoljna pridržanja, prisilna izginotja in cenzura pa se nadaljujejo popolnoma nekaznovano. Strogo omejevanje pravice do svobode izražanja, mirnega zbiranja in politične udeležbe žensk je zdaj dokazano. Vrnitev telesnega kaznovanja in odsotnost neodvisnega sodstva ta vprašanja še zaostrujeta. Žrtve so tako ostale brez kakršne koli možnosti za pravičnost.

Čeprav so ljudje v Afganistanu obtičali v nočni mori, ki ji ni videti konca, mednarodna skupnost ni sprejela nobenega pomembnega ukrepa. Ostre besede ne bodo ustavile tega zatiranja; ustavijo ga lahko le dejanja. Vlade po vsem svetu morajo ukrepati, da se krog zatiranja konča.

Več o stanju človekovih pravic v Afganistanu.

Pismo mednarodni skupnosti

S podpisom peticije od mednarodne skupnosti zahtevaj, da:

1. Sprejme enotne in odločnejše ukrepe za nujno vzpostavitev trdnega mehanizma odgovornosti, da bodo talibani odgovarjali za zlorabe človekovih pravic.

2. Uporabi vse oblike vzvodov za pritisk na talibane, da spoštujejo in zaščitijo pravice žensk in deklet; končajo preganjanje na podlagi spola in omogočijo prostor za pomembno sodelovanje žensk v družbenih, političnih in kulturnih sferah.

3. Sprejme konkretne ukrepe za obravnavo prakse telesnega kaznovanja s strani talibanov in podpre vzpostavitev kompetentnega, neodvisnega in nepristranskega formalnega pravosodnega mehanizma, da bi ljudem v Afganistanu, vključno z ženskami, omogočil dostop do pravnega varstva.