Madžarski predsednik vlade Viktor Orbán je po poročanju medijev povabil in namerava od srede dalje gostiti izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanyahuja.
Predsednik vlade Netanyahu je obdolžen vojni zločinec, ki je obtožen uporabe stradanja kot oblike vojskovanja, namernih napadov na civiliste in hudodelstev zoper človečnost, vključno z umori, preganjanjem in drugim nečloveškim ravnanjem. Kot država članica Mednarodnega kazenskega sodišča ga je Madžarska dolžna aretirati, če pride na njeno ozemlje, in ga predati Mednarodnemu kazenskemu sodišču.
Erika Guevara-Rosas, vodja Globalnih raziskav, zagovorništva in politik na Amnesty International
Vsak obisk Netanyahuja v državi članici Mednarodnega kazenskega sodišča, med katerim ne bo prišlo do njegove aretacije, bo vzpodbuda Izraelu, da nadaljuje z izvrševanjem hudodelstev zoper Palestinke_ce na okupiranem palestinskem ozemlju.
Napovedan obisk Netanyahuja je cinični poskus spodkopavanja Mednarodnega kazenskega sodišča in njegovega delovanja ter žalitev vseh žrtev hudodelstev, ki se k sodišču obračajo v želji po dosegi pravičnosti. Madžarsko povabilo govori o preziru do mednarodnega prava in sporoča, da so domnevni vojni kriminalci, ki jih išče Mednarodno kazensko sodišče, dobrodošli na ulicah članice EU.
Netanjahujev obisk Madžarske ne sme postati znanilec prihodnosti človekovih pravic v Evropi. Evropski in svetovni voditelji morajo končati sramotno tišino in neukrepanje ter pozvati Madžarsko, naj aretira Netanjahuja med obiskom, ki bo drugače zgolj posmeh trpljenju palestinskih žrtev izraelskega genocida v Gazi, izraelskih vojnih hudodelstev na zasedenem palestinskem ozemlju in izraelskega utrjenega sistema apartheida, ki ga izvaja nad palestinskim prebivalstvom pod svojim nadzorom.
Amnesty International poziva tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča, naj preišče in preganja vsa izraelska hudodelstva. Enako bi morala narediti tudi Madžarska z uresničenjem načela univerzalne jurisdikcije. Vplivni voditelji, kakršen je Netanyahu, obtožen vojnih hudodelstev in zločinov proti človečnosti, ne smejo več računati na obet stalne nekaznovanosti.
Mednarodno kazensko sodišče je bilo ustanovljeno za žrtve genocidov in drugih mednarodnih hudodelstev zato, da se zagotovi kaznovanost in da ne bodo zločini, ki so pretresli človeštvo, »nikoli več« pospremljeni z nekaznovanostjo. Mednarodno kazensko sodišče je, ker želi nosilce moči postaviti pred roko pravice, trenutno tarča napadov vplivnih voditeljev, ki želijo spodkopati mednarodno vladavino prava in zatolči vsak obet, da se bodo tudi najmočnejši soočili z roko pravice.
Ozadje
Novembra 2024 je Mednarodno kazensko sodišče izdalo naloge za aretacijo zoper izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanyahuja in nekdanjega obrambnega ministra Yoava Gallanta, kot tudi zoper poveljnika al-Qassam brigad Mohammeda Diaba Ibrahima Al-Masrija zaradi vojnih hudodelstev in hudodelstev zoper človečnost.
Odtlej so voditelji držav članic Mednarodnega kazenskega sodišča, Francije, Nemčije, Italije, Madžarske in Poljske izjavili ali nakazali, da Benjamina Netanyahuja ne bodo aretirali, če bo obiskal katerokoli od teh držav. ZDA so zoper tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Karima Khana uvedle tudi sankcije.
Temeljno načelo Rimskega statuta Mednarodnega kazenskega sodišča je, da morajo biti vsi posamezniki, ki so iskani z nalogi za aretacijo Mednarodnega kazenskega sodišča, aretirani in predani sodišču brez zlorab imunitete, če so znotraj jurisdikcij držav članic Mednarodnega kazenskega sodišča.