Izrael/Zasedeno palestinsko ozemlje: Skupnosti Masafer Yatte grozi takojšnja prisilna izselitev

Palestinski skupnosti Shi’b Al-Butum v Masafer Yatti grozi takojšnja prisilna izselitev zaradi vse pogostejših napadov nezakonitih naseljencev, ki jih podpira izraelska država, pa tudi zaradi izraelskega rušenja palestinskih hiš, omejevanja, da bi Palestinke in Palestinci lahko dostopali do svojih zemljišč in zaradi širitev nezakonitih izraelskih naselbin.

Pastirska skupnost, v kateri živi okoli 300 Palestink in Palestincev, je ena od dvanajstih skupnosti Masafer Yatte, ki leži južno od Hebrona in ki je že desetletja tarča tako vse hujših napadov nasilnih izraelskih naseljencev, ki jih podpira izraelska država, kot zatiralskih ukrepov izraelskih oblasti. Po 7. oktobru 2023 so se razmere občutno poslabšale. In če se ne bo nemudoma sprejelo ukrepe, da se doseže odgovornost vpletenih v nasilne napade naseljencev, da se ustavi rušenja hiš in širjenje bližnjih nezakonitih izraelskih naselbin, bo ta skupnost – kot druge v okolici – prisilno izseljena.

“Razmere v skupnosti Shi’b Al-Butum so mikrokozmos tega, s čimer se morajo soočati Palestinke in Palestinci, še posebej pastirske in beduinske skupnosti po večini zasedenega Zahodnega brega. Izraelski naseljenci vdirajo na njihova zemljišča, jim uničujejo in kradejo imetje, jih nadlegujejo in fizično napadajo ob popolni nekaznovanosti za to,« je dejala Erika Guevara Rosas, direktorica Amnesty International za raziskave, zagovorništvo, pravne zadeve in kampanje.

“Izrael namerno uporablja kumulativni učinek že desetletja trajajočih okupacije in apartheida, vključno z nasiljem, institucionalizirano diskriminacijo in širitvijo nezakonitih naselbin, za to, da ustvarja zastraševalne in grozeče razmere, ki silijo Palestinke in Palestince, da zapustijo svojo zemljo. To vidimo tudi v primeru skupnosti Shi’b Al-Butum. Nezakonito izseljevanje – prisilna odstranitev civilistov proti njihovi volji – je huda kršitev četrte Ženevske konvencije in predstavlja vojno hudodelstvo.”

Po 7. oktobru 2023 je porast državno podprtih napadov nasilnih izraelskih naseljencev, skupaj z ukrepi izraelskih oblasti, že dosegel prisilno izseljevanje Palestink in Palestincev po celotnem Zahodnem bregu. Temu so med drugim služili novi vojaški ukazi o zaplembah zemlje, občutno povečanje primerov uničevanja palestinskega imetja kot tudi sodelovanje vojakov pri napadih naseljencev na Palestinke in Palestince, podpiranje teh napadov in neukrepanje, da bi se jih preprečilo in kaznovalo.

Po podatkih Urada Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih dejavnosti (OCHA) je bilo leto 2024 najhujše v zadnjih 20 letih, odkar se zbira podatke o nasilju izraelskih naseljencev na zasedenem Zahodnem bregu, vključno z Vzhodnim Jeruzalemom. Med 7. oktobrom 2023 in 31. decembrom 2024 je OCHA zabeležila 1860 primerov nasilnih napadov naseljencev, ki so privedli do izselitev več kot tristotih družin, ki vključujejo 1762 oseb, vključno z 856 otroki. OCHA je zabeležila porast v številu nasilnih napadov naseljencev s povprečno dveh na dan v letu 2022 na štiri na dan leta 2024.

Izraelske organizacije za človekove pravice, vključno z Yesh Din in Haqel so jasno dokumentirale tudi opustitev dolžnosti izraelskih sil, ki bi morale ščititi palestinsko prebivalstvo na nezakonito okupiranem Zahodnem bregu.

Amnesty International je zbrala dokaze in podatke o tem, kako je izraelsko stopnjevanje ustvarjanja zastraševalnih in grozečih razmer, vključno z državno podprtim nasiljem izraelskih naseljencev, že pripeljalo do prisilne izselitve pastirske skupnosti Zanuta v južnem hebronskem hribovju. Shi’b Al-Butumu grozi sedaj enaka usoda.

Dokazi o prisilnih izselitvah v Zanuti 

Amnesty International je obiskala opuščena zemljišča Zanute, kjer je še marca 2024 živelo okoli 250 ljudi, vključno s 100 otroki. Amnesty International je naredila intervjuje s petimi člani skupnosti Zanute, ki so opisali, kako je bila celotna skupnost prisiljena oditi zaradi stopnjevanja pogostosti in nasilnosti napadov naseljencev po napadih, ki jih je vodil Hamas na južni Izrael 7. oktobra 2023. 

Opisali so, kako so jih naseljenci iz bližnjega naselka Meitarim Farm redno napadali in nadlegovali že vse od leta 2021. Navkljub temu, da so naselki, kot je Meitarim Farm, nezakoniti celo po izraelski zakonodaji, so naseljenci začeli graditi objekte in zganjati svojo drobnico tudi na kmetijska zemljišča Zanute, s čimer so dosegli uničevanje pridelkov. 

Prebivalci Zanute so povedali, da so se po 7. oktobru napadi naseljencev pomnožili in se dogajali skoraj dnevno, kar je mnoge Palestinke in Palestince prisililo v odhod. Izraelski naseljenci so pred tem večkrat zažgali njihovo imetje in na njihova polja prečrpali odpadno vodo iz greznic. 

“Naseljenci so nas po 7. oktobru 2023 več kot enkrat napadli, ko smo bili doma, v hiši. Vdrli so skozi vrata in pretepli otroke s svojimi puškami. Razbijali so okna, medtem ko smo spali,” je dejal Hadeel Jabareen.

Skupnost je bila dokončno prisilno izseljena 22. oktobra 2023. Izraelsko vrhovno sodišče je tri četrt leta kasneje, julija 2024 sicer razsodilo, da mora biti prebivalcem Zanute omogočeno, da se vrnejo. A ko se je nekaj družin vrnilo avgusta 2024, so se napadi nezakonitih naseljencev spet začeli, kar je Palestinke in Palestince prisilo, da so ponovno zbežali. 

Zadnja družina je bila prisiljena oditi iz Zanute 18. oktobra 2024.

“Naseljenci so bili oboroženi in so nas kar naprej napadali. Bili smo zadnja družina. Vsi ostali so že odšli in na koncu smo bili tudi mi prisiljeni, da smo odšli – zaradi varnosti naših otrok, živali. Strah nas je bilo. Šlo je za čisti teror,” je dejal nekdanji prebivalec Adel A-Tal.

Shi’b Al-Butum: skupnost v nevarnosti

Amnesty International je zbrala tudi dokaze in podatke o porastu nasilja izraelskih naseljencev po 7. oktobru 2023, ki je naperjeno zoper palestinske pastirje v predelih, kjer pasejo svoje živali, vključno z okolico Shi’b Al-Butuma, kjer jim grozi podobna usoda kot prebivalcem Zanute. Amnesty International je intervjuvala šest ljudi iz skupnosti in pregledala ter potrdila verodostojnost 38 video posnetkov napadov naseljencev.

Prebivalci so Amnesty International povedali, da jih naseljenci iz bližnjega naselka Mitzpe Yair in naselbine Avigayil po 7. oktobru 2023 nadlegujejo in napadajo skoraj dnevno. Avigayil je eden od 10 zaselkov, ki jih je izraelski svet za varnost februarja 2023 »legaliziral« retroaktivno.

Palestinski prebivalci so opisali, kako naseljenci redno prihajajo do pastirjev, jim grozijo, jih žalijo in pogostokrat izraelskim silam podajajo lažne prijave, da so Palestinci ukradli njihovo drobnico. O podobnem dogajanju poročajo tudi druge palestinske skupnosti v južnem hebronskem hribovju in drugod po Zahodnem bregu.

Namesto da bi zaščitila palestinske pastirje iz Shi’b Al-Butuma, jim je izraelska vojska ukazala, da ne smejo več uporabljati določenih zemljišč in jih tako prisilila, da ostanejo v svojih vaseh, kjer ni dovolj hrane za živali. S tem se je pastirjem naložilo še veliko finančno breme, saj si mnogi ne morejo privoščiti, da bi celo leto kupovali krmo za živali. Nekateri so bili zato prisiljeni prodati nekaj živali, ki so njihov glavni vir preživetja, samo zato da so prišli skozi mesec.

Pastir Khalil Jabarin je povedal Amnesty: “Nihče si več ne upa pasti ovce zunaj vasi. Vzeli so vse, kar so hoteli, a jim še ni dovolj … hočejo, da odidemo. Prihajajo sem in mi govorijo, da nimam tu nič več zemlje in da naj grem v Yatto [bližnje palestinsko mesto].”

Palestinski prebivalci so opisali, kako od začetka septembra 2024 eden od naseljencev iz naselka Mitzpe Yair redno prihaja v vas, podnevi in ponoči, oborožen s puško in oblečen v vojaško uniformo. Hodi naokoli, fotografira in uničuje stvari ter imetje, še posebej kmetijska zemljišča in objekte. V videih, ki so jih posneli prebivalci, je vidno, kako uničuje ograje, ki so jih postavili okoli svojih polj. Prebivalci živijo posledično v neprestanem strahu. V drugih videih, ki jih je preverila Amnesty International, oboroženi naseljenci hodijo po vasi ali divjajo mimo na motorjih, da bi prestrašili in zastrašili Palestinke in Palestince, ki živijo tam.

Iman Jabarin, ki ima sedem otrok in živi v Shi’b Al-Butumu, je dejala: “Doma se ne čutimo varni. Nimamo varnosti niti občutka gotovosti, ne jaz ne moji otroci ne moj mož.”

V videu z dne 19. julija 2024, katerega verodostojnost je Amnesty International prav tako preverila, je skupina osmih naseljencev v družbi izraelskega vojaka napadla člane družine Najjar, ki so sedeli pred svojo hišo. Kot je povedala družina, so jih naseljenci pretepli s palicami, medtem ko je vojak stal zraven. Na video posnetku je vidno, kako vojak uperi puško proti palestinski družini, nato pa ustreli v zrak. Zaradi poškodb, ki so jih utrpeli, sta bila dva družinska člana hospitalizirana. Ena od dveh je bila 64-letna Wadha Najjar, ki je dejala, da nekaznovanost tistih, ki izvajajo te napade, pomeni, da nimajo nobenega upanja, da bi lahko dosegli pravico znotraj izraelskega pravosodnega sistema.

Izraelske oblasti so izvedle tudi rušenja palestinskih domov in uničenje imetja v Shi’b Al-Butumu. 22. novembra 2023 so izraelske sile porušile osem objektov v skupnosti, ker niso imeli izraelskih gradbenih dovoljenj, ki jih je nemogoče pridobiti.

Po podatkih OCHA so rušitve povzročile razselitev 19 Palestink in Palestincev iz Shi’b Al-Butuma, vključno z 11 otroki. Izraelske sile so 8. julija 2024 uničile še dva stanovanjska objekta, ker po njihovem zatrjevanju nista imela gradbenih dovoljenj. S tem je bilo razseljenih 14 oseb. Izraelska organizacija Peace Now!, ki spremlja in zbira podatke o širitvah naselbin, poroča, da izraelske oblasti leta 2024 niso odobrile niti enega gradbenega dovoljenja niti sprejele vloge za bivanjske objekte Palestink in Palestincev na območju C Zahodnega brega. 

Naseljenci nad zakoni

Naseljencem je še vedno zagotovljena skoraj popolna nekaznovanost za nasilje, ki ga izvršujejo nad Palestinkami in Palestinci. Yesh Din, izraelska organizacija za človekove pravice, je ugotovila, da se je okoli 94 odstotkov policijskih preiskav zaradi nasilja naseljencev na Zahodnem bregu nad Palestinkami in Palestinci v letih med 2005 in 2024 končalo brez vložene obtožnice. Ti podatki potrjujejo prepričanje palestinskega prebivalstva, da je izraelski pravosodni sistem zasnovan tako, da privilegira interese naseljencev  v njihovo škodo.

Mednarodno neukrepanje je dovolilo, da izraelske politike nezakonitega naseljevanja in nasilja naseljencev cvetijo. Prav tako je utrdilo nekaznovanost. Predsednik Donald Trump je 21. januarja razveljavil vse sankcije ZDA zoper nasilne izraelske naseljence. Že sam obstoj izraelskih naselbin in naselkov na zasedenem palestinskem ozemlju – ne glede na njihov status po izraelski zakonodaji – je očitna kršitev mednarodnega prava, a vendar države še naprej ne kaznujejo njihovega širjenja in utrjevanja, niti ne zagotovijo zaščite prebivalstva pod okupacijo na zasedenem palestinskem ozemlju. Celo po izdaji svetovalnega mnenja Meddržavnega sodišča julija 2024, ki je izraelsko prisotnost na zasedenem palestinskem ozemlju jasno razglasilo za nezakonito in pozvalo k umiku Izraela in njegovih struktur okupacije v roku enega leta, niso države ukrepale in ne ukrepajo.

“Globoko vsidrana nekaznovanost nasilništva izraelskih naseljencev in dolgotrajno neukrepanje mednarodne skupnosti, da bi se preprečilo širitev nezakonitih izraelskih naselbin ter da bi se končalo z izraelsko okupacijo, omogočata nezakonito izseljevanje palestinskih skupnosti, kar predstavlja vojno hudodelstvo. Namesto da še naprej omogočajo izraelski neprestani grabež zemlje z uničujočimi posledicami za Palestinke in Palestince, morajo svetovni voditelji zahtevati, da Izrael konča svojo nezakonito okupacijo in da razstavi sistem apartheida, ki ga je vzpostavil nad Palestinkami in Palestinci,” je dejala Erika Guevara Rosas.

Poleg Shib al-Butuma je še devet skupnosti v Masafer Yatti v resni nevarnosti prisilne izselitve, saj je izraelska vojska njihove vasi razglasila za del območij vojaških urjenj. Težak položaj teh skupnosti in njihov boj, da ostanejo na zemlji svojih prednikov, pa sta prikazana tudi v dokumentarnem filmu Edina zemlja (No Other Land), ki je vključen v program letošnjega Festivala dokumentarnega filma v Ljubljani in je nominiranec za Oskarja.