Zaslišanje na Meddržavnem sodišču ključen korak za zaščito palestinskih civilistov

Postopek na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) o pravni zadevi izraelskega kršenja obveznosti Konvencije o genocidu, kot trdi Južna Afrika, bi lahko pomagal zaščititi palestinske civiliste, končati humanitarno katastrofo na okupiranem območju Gaze in ponuditi kanček upanja za mednarodno pravičnost.

Južna Afrika je vložila tožbo, v kateri trdi, da dejanja in neodzivnost Izraela v zvezi s civilnim prebivalstvom Gaze po napadih Hamasa in drugih oboroženih skupin 7. oktobra 2023 vsebujejo elemente genocida. 

Tožba Južne Afrike poziva sodišče naj odredi začasne ukrepe za zaščito palestinskega ljudstva v Gazi, vključno s pozivom Izraelu, naj nemudoma ustavi vojaške napade, ki predstavljajo ali povzročajo kršitve konvencije o genocidu, in naj razveljavi s tem povezane ukrepe, ki povzročajo kolektivno kaznovanje in prisilno razseljevanje. Prva zaslišanja so na Meddržavnem sodišču v Haagu potekala 11. in 12. januarja.

Medtem ko Združene države še naprej uporabljajo svojo pravico veta, da Varnostnemu svetu ZN preprečujejo poziv k premirju, so vojni zločini in zločini proti človečnosti močno razširjeni, tveganje za genocid pa je resnično.

Amnesty International ni odločila, da razmere v Gazi pomenijo genocid. Vendar pa obstajajo zaskrbljujoči opozorilni znaki glede na osupljive razsežnosti smrti in uničenja. V nekaj več kot treh mesecih je bilo ubitih več kot 23.000 ljudi, 10.000 pa je jih je še vedno pogrešanih pod ruševinami. Poleg tega pa smo priča porasti nečloveški in rasistični retoriki proti Palestincem, ki jo uporabljajo nekateri izraelski vladni in vojaški uradniki. To skupaj z izraelsko uvedbo nezakonitega obleganja v Gazi, ki je civilnemu prebivalstvu prekinil ali močno omejil dostop do vode, hrane, medicinske pomoči in goriva, povzroča neznansko trpljenje in ogroža preživetje ljudi v Gazi.

Množičnemu človeškemu trpljenju, opustošenju in uničenju, ki smo mu vsako uro priča v Gazi, ni videti konca. Tveganje, da bi se Gaza iz največjega zapora na prostem na svetu spremenila v velikansko pokopališče, se je grozljivo uresničilo tik pred našimi očmi.

Agnès Callamard, generalna sekretarka pri Amnesty International

»Medtem ko ZDA še naprej uporabljajo svojo pravico veta, da Varnostnemu svetu ZN preprečijo, da bi pozval k premirju, so vojni zločini in zločini proti človečnosti razširjeni, tveganje genocida pa je resnično. Države imajo pozitivno obveznost preprečiti in kaznovati genocid in druga grozodejstva. Preučitev ravnanja Izraela s strani ICJ je pomemben korak za zaščito življenj Palestincev, za ponovno vzpostavitev zaupanja in verodostojnosti v univerzalno uporabo mednarodnega prava ter za utiranje poti pravičnosti in odškodnin za žrtve.«

Vse države imajo mednarodno pravno obveznost ukrepanja za preprečevanje genocida v skladu s Konvencijo o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida iz leta 1948 in, kot je predhodno določilo ICJ, v skladu z običajnim pravom. To pomeni, da je obveznost preprečevanja zavezujoča za vse države, tudi za države, ki niso pogodbenice konvencije. 16. novembra 2023 je skupina strokovnjakov ZN opozorila na »genocid v nastajanju« na zasedenih palestinskih ozemljih in zlasti v Gazi.

»Težko je oceniti razsežnost opustošenja in uničenja, ki je bilo povzročeno v Gazi v zadnjih treh mesecih. Velik del severne Gaze je bil uničen in vsaj 85 % prebivalcev Gaze je zdaj notranje razseljenih. Številni Palestinci in strokovnjaki za človekove pravice to vidijo kot del izraelske strategije, da naredi Gazo “neprimerno za življenje”. To je bilo povezano z zaskrbljujočimi izjavami nekaterih izraelskih uradnikov, ki so zagovarjali nezakonito deportacijo ali prisilno premestitev Palestincev izven Gaze in gnusno uporabo nehumane retorike,« je dejala Agnès Callamard.

»V pričakovanju končne odločitve Meddržavnega sodišča o tem, ali so bili storjeni zločini genocida in drugi zločini po mednarodnem pravu, bi bila nujna odredba za izvedbo začasnih ukrepov. Ta bi predstavljala pomembno sredstvo za preprečevanje nadaljnjih smrti, uničenja in trpljenja civilistov ter opozorilo drugim državam, da ne smejo prispevati h resnim kršitvam in zločinom proti Palestincem.«

Kaj je genocid?

Genocid je opredeljen kot dejanja, storjena z namenom v celoti ali delno uničiti neko narodnostno, etnično, rasno ali versko skupino.

Po sklepu Generalne skupščine Organizacije združenih narodov je bil genocid razglašen kot zločin proti človeštvu dne 9. decembra 1948. V mednarodnem pravu genocid ureja Konvencija o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. V 2. členu konvencije je genocid definiran kot katerokoli od naslednjih dejanj, storjenih z namenom v celoti ali delno uničiti neko narodnostno, etnično, rasno ali versko skupino:

  • pobijanje pripadnikov take skupine,
  • povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb pripadnikom take skupine,
  • naklepno izpostavljanje takšne skupine življenjskim razmeram, ki naj privedejo do njenega popolnega ali delnega fizičnega uničenja,
  • uvajanje ukrepov, ki preprečujejo rojstva v skupini,
  • prisilno preseljevanje otrok ene skupine v drugo skupino.

Kaj zahteva Južna Afrika?

Začasni ukrepi, ki jih je zahtevala Južna Afrika, vključujejo pozive Izraelu, naj opusti dejanja iz člena II Konvencije o genocidu, vključno z ubijanjem članov zaščitene skupine in namernim povzročanjem življenjskih pogojev, ki naj bi vodili v celotno ali delno fizično uničenje skupine. Izrael tudi poziva, naj prepreči prisilno razseljevanje in ustavi prekinitev dostopa do hrane, vode, humanitarne pomoči in medicinskega materiala za Palestince. Po konvenciji se nihče, vključno z najvišjimi državnimi uradniki, ne more sklicevati na osebno imuniteto za kakršna koli domnevna dejanja.

Tožba Južne Afrike pri ICJ navaja dokaze, ki jih je zbrala Amnesty International in ki dokumentirajo vojne zločine in druge kršitve mednarodnega prava s strani izraelskih sil pri njihovem intenzivnem bombardiranju Gaze, vključno z neposrednimi napadi na civiliste in civilne objekte, nediskriminatornimi in drugimi nezakonitimi napadi, prisilnim razseljevanjem civilistov in kolektivnim kaznovanjem civilnega prebivalstva. Navaja tudi raziskavo Amnesty International, ki poudarja, da je izraelski sistem nadvlade in zatiranja Palestincev apartheid.

Amnesty International prav tako obsoja vojne zločine, ki so jih 7. oktobra zagrešili Hamas in druge oborožene skupine, vključno z jemanjem talcev in namernim ubijanjem civilistov ter njihovimi nadaljnjimi neselektivnimi raketnimi napadi. V Amnesty smo večkrat pozvali k preiskavi kršitev mednarodnega prava vseh vključenih strani in k trajnemu premirju, izpustitvi vseh civilnih talcev, ki jih zadržujejo oborožene skupine v Gazi, izpustitvi Palestincev, ki jih je Izrael samovoljno pridržal, in k prekinitvi izraelske nezakonite blokade Gaze.

IFrame