Bosna in Hercegovina: 30. obletnica pokola v Srebrenici je »boleč opomin iz zgodovine« 

Pred 30. obletnico pokola v Srebrenici, v katerem je vojska bosanskih Srbov ubila več kot 8.000 Bošnjakov – moških in dečkov, je namestnica regionalnega direktorja Amnesty International za Evropo, Dinushika Dissanayake, dejala: 

»Ob tem, ko obeležujemo to žalostno obletnico in se poklanjamo spominu na žrtve, izrekamo tudi vso podporo in svoje spoštovanje njihovim družinam ter organizacijam, kot so Matere Srebrenice, ki so zadnja tri desetletja vztrajno iskale resnico, pravico in reparacije. 

Čeprav je bilo veliko storilcev privedenih pred roko pravice, nas tokratna obletnica ponovno boleče opominja, da je še vedno pogrešanih skoraj 1.000 ljudi, za katere se domneva, da so bili leta 1995 ubiti v Srebrenici. Njihove družine še vedno živijo brez odgovorov, ne morejo pokopati svojih bližnjih in ne morejo doseči resničnega zaključka.« 

Ta obletnica je boleč opomin, da je še vedno pogrešanih skoraj 1.000 ljudi, za katere se domneva, da so bili ubiti v Srebrenici. 

Dinushika Dissanayake je še dodala, da »medtem ko se morajo družine še vedno spopadati z vztrajajočo travmo, se hkrati soočajo tudi z ponovnimi poskusi visokih uradnikov v nekaterih delih regije, da bi zanikali zločine in poveličevali posameznike, obsojene zaradi genocida in hudodelstev zoper človeštvo. Zanikanje genocida ni le globoka žalitev za žrtve in njihove družine, ampak je tudi zanikanje in zavrnitev dokončnih sodb mednarodnih sodišč, ki so nedvoumno razsodila, da dejanja, storjena v Srebrenici, predstavljajo genocid.« 

Ozadje

Julija 1995 so enote Vojske bosanskih Srbov (VRS) napadle Srebrenico v Bosni in Hercegovini, ki je bila razglašena za varno območje pod zaščito Združenih narodov. Med 10. in 11. julijem 1995 so zajeli več kot 8.000 bošnjaških moških in dečkov, ki jih je nato vojska bosanskih Srbov usmrtila – kljub prisotnosti mirovnih enot ZN. 

Leta 2007 je Meddržavno sodišče (ICJ) razsodilo, da je bil pokol v Srebrenici genocid. Do danes so bila najdena, identificirana in pokopana trupla več kot 7.000 žrtev, več kot 1.000 ljudi pa je še vedno pogrešanih ali neidentificiranih. 

Navkljub pregonu in sojenju nekaterim visokim poveljnikom, kot sta Ratko Mladić in Radovan Karadžić, je pred domačimi sodišči v Bosni in Hercegovini še vedno veliko nerešenih primerov, ki čakajo na sodbo. 

V maju 2024 je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila 11. julij za Mednarodni dan spomina in obeleževanja genocida leta 1995 v Srebrenici.